Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асеновградчани се заеха сами да се справят с бездомните кучета

19 юли 2019, 09:12 часа • 12826 прочитания

Вече седмици наред асеновградчани се вълнуват от темата за бездомните кучета в града. Проблемният въпрос се коментира и коментарите не стихват, а междувременно популацията на безстопанствените четириноги продължава да расте. Заради това, граждани се заеха сами да се справят с проблема и популацията на животните в Асеновград.

Доброволци от квартал "Запад" започнаха да прибират в специално пригодени клетки безстопанствените четириноги. Със собствени средства и доброволен труд те решиха да приберат животните и да ги заведат в клиника, където да бъдат кастрирани. Идеята срещна различни мнения, изразени в социалната мрежа, тъй като това е ангажимент на отговорните институции. Но въпреки това, в каузата се включиха и много други граждани, които предложиха помощ.

След като две деца бяха нападнати от бездомни кучета само за седмица в Асеновград, асеновградчани решиха, че не могат повече да чакат действията на институциите и предприеха собствени мерки. Темата за нападения на животните срещу хора в града предизвика огромна дискусия. На вниманието на гражданите се предложиха анкети, в които като отговор се посочваше евтаназия. Хората изразиха и мнение, че е време в Закона за защита на животните да се направи промяна, а в Асеновград да се изгради кучешки приют. Друга поета инициатива бе да бъдат направени и събрани снимки на всички бездомни кучета, които не са маркирани, с идеята материалите да се изпратят в Зооветеринарен комплекс-Пловдив, откъдето да ги приберат и да ги кастрират.

Дали дългите дискусии обаче останаха само като коментари под постове във Facebook, или ще се предприемат действителни мерки те да станат достояние на управниците, не става ясно засега.

Казусът за бездомните кучета в Асеновград породи идеята в Градска библиотека "Паисий Хилендарски" по време на безплатната инициатива за деца "Ваканция в библиотеката" да бъде разгледан въпросът с обгрижването на едно домашно куче. Пред малчуганите лекция изнесе Борислав Димитров - специалист в отглеждането на четириногите и собственик на питбул. Той запозна малките асеновградчанчета с 10 вида кучешки породи, опасни за семейството и за децата, след което той отправи съвети за правилното отглеждане на куче. Децата гледаха и слушаха с интерес, а някои дори споделиха как те самите се грижат за домашния си любимец. Те също споделиха истории с кучета от крехкия си житейски опит.

"Всяко едно кученце, което е обгрижвано с любов, ще ви се отплати като най-верен приятел и защитник", започна презентацията си Борислав. Той бе категориччен, че различните породи и големина на животното не определят това, дали то е опасно, въпреки решението на държавната власт намордници да се слагат на кучета с тегло над 5 килограма. Борислав обясни на децата от Асеновград, че за всяка една порода трябва да има обучение. И кучетата не се раждат лоши, но при неправилна социализация, грижа и дресировка, спрямо хора и други кучета, те могат станат агресивни и да се стигне до инциденти. Сред съветите на специалиста е хората да се отнасят внимателно към четириногите, като не бива внезапно да излизат пред тях.

"Можем да предизвикаме агресия дори у малко куче, заради държанието си. Всяко четириного може да ухапе някого, ако усети заплаха от него. Например, баща играе с детето си в парка. Подхвърляйки го нагоре в играта, куче от дребна порода се спуска и го ухапва по крака. Тогава всички ще кажат, че животното е зло. Не! Всъщност то го прави, с цел да защити детето. Често ние не разбираме тази реакция на кучето и в повечето случаи ще му се скараме. Но в конкретния момент то следва да получи поздравления, а дори и награда (храна в различни големини и форма, която се ползва доста успешно и при дресировката на кучето)", обясни специалистът.

Той допълни, че ако едно куче е било малтретирано или удряно от хора, също може да прояви агресия срещу други случайни минувачи. "Няколко пъти докато разхождах своя домашен любимец, бях нападнат от бездомни кучета. Доста дълго време се чудех защо тези животни проявява агресия. Докато преди няколко дни не видях как едно дете хвърля камъни по същото това куче, а после го удря. По този начин то предизвиква агресията у него", посочи пример от своя живот Борислав. И уточни, че кучетата са териториални животни, т.е. те символично си завоюват територия, като решава че тя е тяхна и трябва да я пазят. Ето защо, ако човек премине границите на тази мислена зона вероятността да бъде нападнат е голяма, дори да иска да му направи добро.

В заключение специалистът каза на децата, присъстващи в библиотеката в Асеновград, че след като разходят четириного ти навън е редно да почистват след него. И завърши с поговорката, че "кучетата са ангели, изпратени на земята, за да ни помагат и да ни показват как трябва да живеем".

Теодора Димитрова
Теодора Димитрова Отговорен редактор
Новините днес