Подписан бе официално договорът за безвъзмездна финансова помощ за старт на един от най-големите проекти, реализирани на територията на община Асеновград – изграждането на пречиствателна станция и рехабилитация на канализационната мрежа. Събитието се състоя в днешния следобед.
Договорът бе подписан лично от министъра на околната среда и водите Ивелина Василева и кмета на града доктор Емил Караиванов. Високопоставеният гост припомни на присъстващите, че общата проектна стойност е в размер на над 106 000 000 лева. С този проект започва изграждането на 59-тата пречиствателна станция по Оперативна програма „Околна среда“. До момента Асеновград няма съоръжение, което да пречиства отпадъчните води.
Тази пречиствателна станция ще обслужва близо 55 000 жители. Освен изграждането й е предвидена рехабилитация и създаване на нова ВиК-мрежа с дължина близо 27 километра. Пред actualno.com Ивелина Василева бе категорична, че няма място за притеснение по въпроса с тегленето на 10-милионния заем, от страна на Община Асеновград. Средствата са неообходими за дофинансиране на проекта.
„Има достатъчно механизми, с които общините да бъдат подпомагани финансово. И аз, и премиерът Борисов, и колегите от Министрски съвет сме наясно с това, че общинските финансови средства са ограничени и не може да се натоварват бюджетите с тежки условия. Затова съществува така нареченият фонд „ФЛАГ“, който осигурява кредити при облекчени условия, с много ниски лихвени проценти или в зависимост от финансовото състояни на общините. По-леки са и условията по възстановяване на плащанията по заемите.“, обясни министър Василева.
Тя допълни, че от друга страна ВиК-дружествата също са партньори в тези проекти и генерират икономическите ползи при реализацията. „Затова е напълно възможно, ако общините и респективно Асоциацията по ВиК заложат такива условия в договорите на дружествата, които са оператори на системите, да се възстановяват част от разходите и от ВиК-дружествата. Това е въпрос, който би могъл да бъде обсъждан.“, обясни Василева. Друга възможност, предоставена пред общините, е ползване на безлихвени кредити директно от Националния бюджет. Министърът на околната среда и водите изрази увереността си, че са направени точни финансово икономически анализи и средствата са разчетени разумно.
„Правилата са спазени при разработването и не смятам, че това е проект по-различен от останалите, които са реализирани. Основавайки се на опита и факта, че всички общини по този начин реализираха проектите си, не би трябвало да има основание за притеснение.“, заяви Василева. Изградени ще бъдат 6,5 километра главна канализационна мрежа и ще бъдат рехабилитирани близо 17 километра канализационна мрежа /в това число над 12 километра главна и около 5 километра второстепенна/, посочи, от своя страна кметът на Асеновград доктор Емил Караиванов.
С предвидените чрез проекта инвестиционни мерки ще се намалят загубите на питейна вода във водопреносната система. Ще се подобрят и водоснабдителните услуги и хигиенните и здравни условия в проектната област. Значително ще се понижи замърсителният товар, който се зауства във водоприемника край Асеновград.
Ще бъдат създадени нови временни, а по-късно и постоянни работни места. Краткосрочните – по време на строителните работи. А постоянните - за експлоатацията и поддръжката на пречиствателната станция. В заключение на събитието министър Ивелина Василева посочи, че в Асеновград са концентрирани 14 защитени територии и седем защитени зони - гъста екологична мрежа, която трябва да бъде опазвана.