Над 300 малки и големи момичета от цяла България обагриха Асеновград в бяло, предаде кореспондентът на Actualno.com.
Всички те се включиха в традиционния ритуал „Калиница“, който е единствен в страната. Асеновградският обичай се провежда ежегодно на Еньовден.
Началото на празника бе поставено в Етнографска къща в Асеновград. Още на входа еньовските невести преминаваха през специален венец за здраве. Повече от 60 бяха калиниците, които пожелаха да узнаят какво ще работи бъдещият им съпруг. Момичета на възраст от 3 г. до 12 г. се записаха и оставиха своите нишани да пренощуват под открито небе в менче с мълчана вода. Днес сутринта те получиха обратно своите гривни, фиби и гердани.
Всяка от младите дами бе благословена с наричане. „Която за обущар се омъжи на краката си чудни обувки ще носи и с тях весели хора и танци ще извива. Нейният нишан да излезе.“ Такива бяха наричанията на бъдещите невести. Вписани бяха не само съвременните модерни професии, а и старинните традиционни занаяти. Празничното настроение в Етнографската къща в Асеновград днес започна под съпровода на почетния гражданин на града Димитър Ангелов-Цампи и с изпълнения на деца от ВГ „Калина-Малина“.
По традиция последва литийно шествие. Докато „шестваха“ из града момиченцата, облечени в булчини рокли, пееха обичайната за днешния празник песен „Вижте нашата калиница колко е красива“. Вместо в Градския парк, обаче, тази година шествието завърши на централния площад „Академик Николай Хайтов“ в Асеновград.
Причина за промяната стана вчерашната буря, която изпочупи дървета и клони из целия асеновградски регион. Целта бе да се осигури безопасността на деца и родители. На площада в града всички калиници получиха подаръци и грамоти от Община Асеновград. Интересен факт е, че въпреки бурния вятър и дъжд, които се стовариха над града в рамките на вчерашния следобед, цялата предварително подготвена украса в Етнографската къща оцеля.