Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо британците изпитват носталгия към империята?

13 март 2020, 10:30 часа • 2346 прочитания

Голяма част от жителите на Обединеното кралство изпитват носталгични чувства по отношение на британската империя – повече, отколкото в други бивши колониални страни. Това пише вестник The Independent, цитиран от агенция "Фокус".

Повече от четвърт от всички запитани в ново проучване на YouGov споделят, че биха се радвали страната им още да беше голяма империя, като този процент се покачва до 40% от всички, които подкрепят Brexit и са поддръжници на Консервативната апартия.

Тази анкета информира за повишените чувства на национализъм и патриотизъм, които въздействат в последните години на британската политика, особено в контекста на Брекзит – който обещава на гражданите на страната, че тя ще си върне „старата слава“.

Една трета от запитаните смятат, че империята е оставила бившите си колонии в добро състояние и е помогнала в развитието им, което повдига сериозни въпроси за това как страната образова своите граждани за колониалното си минало, както и за робството и използването на убийства и мъчения в колониите. 

Граждани на Нидерландия, Франция, Испания, Белгия, Германия и Япония – също държави с колониално минало в един момент от своята история – също участват в това изследване. Те обаче показват по-малка склонност към носталгия по отношение на бившите си владения и по-рядко смятат, че са помогнали на колониите си в развитието им.

Изключение от това правило е Нидерландия. Половината от гражданите на страната смятат, че тяхната империя е нещо, от което могат да се гордеят, в сравнение с 32% от британците, които мислят същото за колониалното си минало.

Повечето граждани на другите страни, включително Великобритания, смятат, че не могат нито да се гордеят, нито да се срамуват от историята си, като това включва 37% от британците.

„Много великобританци, или поне по-възрастните, смятат, че страната вече не е лидер в света и тя е засенчена, политически и културно от по-големи и по-силни нации по света, като САЩ, Русия, Китай и Германия“, смята д-р Саша Ауербах, лектор по модерна британска и колониална история.

„Ироничното е, че Великобритания все още е уважавана и почитана в много отношения – културата, изкуствата, образователната система, качественото управление, здравеопазването и съдебната система. През годините тя е предлагала убежище на много хора и е спазвала базовите ценности на света“.

Склонността към носталгия, както и гордостта от Британската империя и желанието тя още да съществува, както и виждането, че тя е помогнала на колониите си присъстват най-вече сред по-възрастните хора, най-често над 65 години, като това са и най-благоразположените към колониализма в страната.

От друга страна, общо половината от британците казват, че не искат империята да се върне, а 23% нямат мнение по въпроса.

„Повечето британци имат само бегла идея за това какво е била империята, как е работила и какво е наследството ѝ“, казва д-р Ауербах.

„Хората я асоциират с британската гордост, слава и сила, когато страната е била най-уважавана в света и другите са се страхували от нея. Така е много лесно да се игнорира в колко много насилие, грабежи и нещастие е замесена тя“. 

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес