Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За опасно висока злоупотреба с антибиотици в световен мащаб алармира СЗО

12 ноември 2018, 18:00 часа • 2968 прочитания

Световната здравна организация (СЗО) предупреди в понеделник, че употребата на антибиотици е опасно висока в някои страни, докато недостигът в други стимулира рисковата злоупотреба, водеща до появата на смъртоносни инфекции с устойчиви на лекарства бактерии.

На първо място от СЗО са събрали данни за употребата на антибиотици в големи части на света и са били открити огромни различия в потреблението.

Докладът, базиран на данните за 2015 г. от 65 страни и региони, показва значителна разлика в употребата от около четири дефинирани дневни дози (DDD) на 1000 жители на ден в Бурунди до над 64 в Монголия. "Голямата разлика в употребата на антибиотици в световен мащаб показва, че някои страни вероятно използват прекалено много антибиотици, докато други страни може да нямат достатъчен достъп до тези животоспасяващи лекарства", предупредиха от Организацията, цитирани от AFP.

Припомняме, че откритите през 20-те години на ХХ век антибиотици са спасили десетки милиони животи, тъй като те 'побеждават' бактериални заболявания като пневмония, туберкулоза и менингит. През последните десетилетия обаче бактериите са се научили да се 'борят', изграждайки съпротива срещу едни и същи лекарства, които някога са се справяли с тях.

От СЗО нееднократно са предупреждавали, че светът е изчерпал ефективните антибиотици, а миналата година призоваха правителствата и големите фармацевтични компании да създадат ново поколение лекарства за борба с 'ултраустойчивите супербактерии'.

"Прекаленото използване и злоупотребата с антибиотици са водещите причини за антимикробната резистентност", казва Сузане Хил, директор на отдела за основни лекарства на СЗО. "Без ефективни антибиотици и други антимикробни средства, ще загубим способността си да лекуваме общи инфекции като пневмония", предупреди още експертът, пише БГНЕС.

Бактериите могат да станат резистентни, когато пациентите използват антибиотици, от които не се нуждаят или не завършват курса на лечение. И така подложените на въздействие бактерии имат шанс за възстановяване и изграждане на имунитет.

Хил настоява, че констатациите "потвърждават необходимостта от предприемане на спешни действия, като например прилагане на политики за отпускане на антибиотици само по лекарско предписание, за да се намали ненужното използване на антибиотици".

Обратните тенденции

Докато прекомерната употреба на антибиотици е обезпокоителна, СЗО посочва, че ниските стойности също са от значение. "Резистентността може да възникне, когато хората не могат да си позволят пълен курс на лечение или имат достъп само до нередовни или фалшифицирани лекарства", коментира още Сузане Хил.

Докладът на СЗО показва големи разлики в консумацията на антибиотици дори в рамките на регионите. В Европа, която предостави най-пълните данни за доклада, средната употреба на антибиотици е близо 18 DDD на 1000 жители на ден.

Но в рамките на региона, Турция, която се нарежда на най-високо ниво с над 38 DDD, показва почти пет пъти по-голямо потребление от най-слабата като потребление държава Азербайджан, която е имала по-малко от осем DDD.

СЗО признава, ме картината на начина, по който антибиотиците се използват по света, далеч не е пълна. Огласеният в понеделник преглед на състоянието включва само четири държави в Африка, три в Близкия изток и шест в Азиатско-тихоокеанския регион. Особено липсващи в диаграмата са САЩ, Китай и Индия.

СЗО подчертава, че много страни са изправени пред големи предизвикателства при събирането на надеждни данни, включително липса на средства и обучен персонал.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес