Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Взривът в Бейрут - ще удари ли сериозно по "Хизбула"?

06 август 2020, 13:30 часа • 4364 прочитания

Във вторник столицата на Ливан Бейрут беше разтърсена от най-тежката експлозия след тази, извършена при нападението, при което на 14 февруари 2005 година беше убит бившият премиер Рафик Харири.

Политически анализатори смятат, че катастрофата, която се случи в пристанището на Бейрут и засега се счита, че е отнела живота на 135 души, ще отбележи повратна точка в историята на Ливан и ще причини опасни разриви в Близкия изток, пише в анализ на Анадолската агенция, цитиран от БГНЕС.

Въпреки че на пръв поглед взривът може да изглежда като случайно събитие, експерти предвиждат, че резултатите от него ще имат ефект на "стратегически действия".

Макар да има сериозни протести в страната, които са активни от няколко месеца поради една от най-тежките икономически кризи в Ливан след гражданската война през осемдесетте години на миналия век и други събития в Сирия и Израел, свързани с Ливан, засега няма и най-малката индикация, която да сочи външна атака.

Фактът, че Бейрут се контролира от шиитската организация "Хизбула", повдига множество въпросителни. Ливанският президент Мишел Аун постави под въпрос съхраняването на такова количество силно експлозивни химикали в склад в продължение на 6 години.

Ливанските власти съобщиха, че първият пожар, след който стана голямата експлозия, е избухнал в склад номер 12, който принадлежи на "Хизбула". Тези събития поставиха Хасан Насрала, ръководител на "Хизбула", в центъра на обвиненията.

Столичният архиепископ на сирийската маронитска църква в Антиохия Бечара Бутрос Рай подчерта отново необходимостта Ливан да остане безпристрастен по отношение на "Хизбула".

Външният министър Насиф Хити подаде оставка пред премиера Хасан Диаб в понеделник, чието правителство се разглежда като придатък на "Хизбула".

Специалният трибунал за Ливан трябваше да обяви присъдата си за отговорността за убийството на Рафик Харири в петък, 7 август. Някои смятат, че обвинението ще се насочи към "Хизбула".

Политическият наблюдател Мохамед Моджахид ал Заяд казва, че събитията преди катастрофата наклоняват везните към "Хизбула", но че Израел е страната, която има максимално полза от нея. Според Заяд, натискът срещу "Хизбула" в Ливан ще се увеличи след експлозията, докато Насрала ще бъде в затруднено положение на международната сцена. Според него, целта на взрива е бил бившият премиер и син на Рафик Харири - Саад.

От своя страна има такива, които вярват, че последните събития в Ливан ще отдалечат тази страна от Иран и ще я доближат до Европа и Съединените щати. Тези наблюдатели припомнят, че Франция оказва натиск върху САЩ да се намесят в Ливан, но администрацията на Доналд Тръмп не гледа с добро око на тази идея. Въпреки това, експлозията предоставя на САЩ възможност да се включат повече в Ливан.

Предполага се, че "Хизбула" ще губи позиции в Ливан отсега нататък, докато влиянието на Саад Харири ще нараства.

Още: "Амониевият нитрат: От манна до проклятие за света"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес