Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможен ли е нов двуполюсен свят между САЩ и Китай?

17 февруари 2020, 17:00 часа • 4423 прочитания

Все по-интензивната конкуренция между САЩ и Китай ще създаде „нов двуполюсен свят“, предвиди първият дипломат на Европейския съюз. Това пише американското издание Washington Examiner в свой анализ, цитиран от агенция "Фокус".

„Ще има нов двуполюсен ред между САЩ и Китай - който, разбира се, няма да обхване целостта на международните отношения, но ще играе неразделна роля“. Това заяви на Мюнхенската конференция по сигурността в неделя Жозеп Борел, испански политик, който ръководи дипломатическия корпус на ЕС.

Тази оценка съдържа частично повторение на американските предупреждения, че Китай води „Студена война“ срещу САЩ, което представлява далечна заплаха за всички западни демокрации. И въпреки това Борел отказа да призове европейските съюзници да стегнат редиците си с Вашингтон в засиленото съперничество с Пекин.

„Тук Европа трябва да бъде бдителна“, предупреди Борел. „Европа не трябва да бъде хваната по средата на този двуполюсен модел“.

Тези коментари вероятно ще разочароват американските служители, които работят за обединяване на европейските съюзници, за да възпрепятстват потенциалните заплахи от нарастващата комунистическа сила. 

„Нашето колективно бъдеще може да бъде поставено под въпрос, ако сега не направим трудните избори за в дългосрочен план“, заяви министърът на отбраната на САЩ Марк Еспер отново в Мюнхен. 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенбер, за разлика от Борел, отбеляза също, че нарастващата сила и способността на Китай да застрашава американските интереси трябва само да накара американските служители да ценят европейските съюзници още повече.

„Ако Съединените щати са загрижени за Китай, големината и възхода на Китай, тогава е още по-важно да поддържате НАТО - да задържите близките си приятели и съюзници“, заяви в телевизионно интервю Столтенберг в събота в кулоарите на конференцията. „Защото заедно с Европа и Канада, ние представляваме 50 процента от световната военна мощ и 50% от световната икономика, затова заедно сме силни“. 

И въпреки това американските служители се бориха да убедят европейските съюзници, че китайските телекомуникационни компании „са троянски коне на китайското разузнаване“, както счита държавният секретар Майк Помпео в петък. Европейските съюзници са особено шокирани от оттеглянето на Тръмп от ядрената сделка с Иран и подновяването на икономическите санкции срещу Техеран, тъй като смятат, че споразумението е обезвредило ядрена криза, коментира изданието.

„Нуждаем се от сътрудничество със САЩ, но, разбира се, трябва да реагираме, когато САЩ заемат позиции, които не съответстват на нашите интереси или на нашите ценности“, обясни Борел. „Ако вашият приятел направи нещо, което ви боли, тогава, разбира се, вие ще го помолите да коригира тази мярка“.

Още по темата може да прочетете в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес