169 милиона деца в глобален мащаб не са ваксинирани срещу морбили, съобщи УНИЦЕФ. Става въпрос за деца, на които не е сложена първата доза от ваксината между 2010 и 2017 година, уточнява БГНЕС. За да са напълно защитени, децата трябва да получат две дози, което става до 13-годишна възраст, но първата се слага след като детето е навършило поне 13 месеца.
Според УНИЦЕФ обаче, самодоволството, грешната информация, скептицизмът около имунизациите и липсата на достъп до ваксини са довели до недостатъчно високи нива на ваксинирани.
Според последния доклад, между 2010 и 2017 година САЩ са на върха на класацията сред високоразвитите страни, където 2 593 000 деца не са ваксинирани срещу морбили. Във Франция броят им е 600 хиляди, на трето място е Великобритания с 527 хиляди деца без имунизация. В Нигерия цифрата е 4 милиона, а в Индия – 2,9 милиона.
Още по-тревожно е положението с втората доза на ваксината, твърди УНИЦЕФ. 20 държави в Африка въобще я нямат вписана в имунизационния си календар, което означава, че повече от 17 милиона деца годишно са изложени на риск от заразяване.
Същевременно стана ясно, че има рекорден брой заболели от морбили в САЩ. През 2019 година броят на болните е най-висок от 25 години насам. В Ню Йорк само за една седмица са регистрирани 61 нови случая, с което броят на болните от началото на година достига 667 – колкото са били за цялата 2014-та. Там вече беше наложена задължителна ваксинация. Центърът за контрол на заболяванията на САЩ обяви, че 2/3 от болните от морбили са от Ню Йорк, най-вече от две ултра-ортодоксални еврейски общности в Бруклин. Повечето от заболелите не са били ваксинирани. Медиците очакват броя на заболелите да продължи да расте.
Морбили е силно заразно заболяване, което се разпространява по въздушно-капков път. Симптомите се появяват до 12 дни.