Има ли вариант на коронавируса, разпространяващ се изключително в Турция? Могат ли нашите генетични особености да определят тежестта на заболяването? 20 турски изследователи работят в търсене на отговори на тези въпроси, докато броят на новите случаи на коронавирус в страната продължава да расте, съобщава БГНЕС.
За тази цел учените от Центъра за приложна и експерименталната медицина към Университета по здравни науки в Истанбул изготвят карта на генома на населението в Турция. Досега те са анализирали проби от 500 пациенти от цялата страна и искат да удвоят тази цифра. Д-р Фарук Берат Ак Чешме, който ръководи проекта, казва, че проучването, стартирано през декември миналата година, е едно от най-големите по рода си в Турция. Страната, както и останалата част от света, се бори с нововъзникващи варианти на коронавируса, като Делта и Делта+, повече от една година след началото на пандемията.
Учените предлагат промени в програмите за ваксинация и PCR тестовете, за да се идентифицират правилно пациентите, заразени с различните варианти на вируса. Картографирането на генома ще помогне на страната да идентифицира всеки нов вариант, който може да засегне изключително турската общественост. Изследователите се надяват да намерят отговори до няколко месеца. „Отговорите могат да променят начина, по който се борим срещу пандемията - от нейната диагностика до нейното лечение“, каза Ак Чешме пред „Дейли Сабах”. Той заяви, че заедно с откриването на изключителен за Турция вариант, тяхната работа се стреми да картографира всички потенциални варианти, идващи от чужбина, които може да съществуват в страната и досега са останали неизвестни.
„В крайна сметка поддържаме обратна връзка с лекарите, които ни предоставиха проби от техните пациенти и помогнаха за създаването на база данни за вариантите на коронавируса и развитието на заболяването“, каза той. Във втората фаза на изследването учените ще се съсредоточат върху генетичните променливи, които могат да повлияят на тежестта на боледуване след заразяване с коронавируса. „Това е особено важно за страни като Турция, където генетичната хетерогенност е висока. Ако има такива променливи, това може да помогне да сме по-ефективни срещу пандемията, идентифицирайки различните реакции към ваксините, тежестта на боледуване и ефикасността на лечението“, каза той.
Ак Чешме сподели, че са събрали проби от пациенти в интензивни отделения, такива, които са преболедували в лека форма, както и безсимптомни. „Генетичното картографиране може да бъде от полза при прилагането на персонализирани възможности за лечение, съобразени с всеки отделен пациент“, добави той.