Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Турски заговор срещу Гюлен?

14 ноември 2017, 09:33 часа • 3444 прочитания

Опитвала ли се е Турция да изведе тайно от САЩ своя враг №1 - ислямисткия духовник Фетхуллах Гюлен? Говори се за подкуп до 15 млн. долара за предаването на Гюлен на Турция, пишат две американски издания.

Ислямският духовник Фетхуллах Гюлен е считан от Турция за организатор на неуспешния опит за преврат от юли 2016 година. Анкара отдавна безуспешно се опитва да изиска по официален път екстрадирането на живеещия в изгнание в САЩ духовник.

Германски медии цитират информация на „Уолстрийт джърнъл", според която в средата на декември миналата година в Ню Йорк се е състояла среща между Майкъл Флин, който тогава е бил вече номиниран за съветник по националната сигурност, и официални турски представители. На този разговор била обсъдена възможността Гюлен тайно да бъде изведен от САЩ с частен самолет и после да бъде интерниран в специалния затвор на турския остров Имралъ, където от дълги години се намира и лидерът на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК) Абдулах Йоджалан. NBC и „Уолстрийт джърнъл" твърдят, че турската страна е искала да проучи дали Флин, след като официално поеме поста си на съветник в Белия дом, би им помогнал да получат каквото искат.

Свидетели: имало е таен план

Тези разкрития били направени от специалния американски следовател Робърт Мълър, който разпитал четирима души за проведената среща в Ню Йорк. Именно от тях явно е узнал за евентуалното наличие на тайни договорки между Турция и бившия американски съветник по въпросите на националната сигурност, пише „Зюддойче Цайтунг". А „Франкфуртер Алгемайне Зонтагсцайтунг" добавя друг важен детайл: бившият шеф на ЦРУ Джеймс Улси разказал, че на въпросната среща през декември 2016 в Ню Йорк, на която бил привлечен от Майкъл Флин, е ставало дума за операция под прикритие, целяща да изведе Гюлен от САЩ.

Неизвестно остава дали наистина са били плащани някакви пари от турска страна и как точно е реагирал Флин на исканията от Анкара. Адвокат на Флин отхвърли обвиненията като несъстоятелни.

Анкара го е правила и преди

По същия начин реагира и турското посолство във Вашингтон, което обяви твърденията на американските медии за „грешни, смехотворни и безпочвени". От посолството заявиха освен това, че Турция никога не би използвала незаконни средства, за да постигне екстрадиране на Гюлен от САЩ. Само че Анкара и друг път е действала така, припомня в тази връзка „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) – когато през февруари 1999 г. агенти на турските тайни служби отвлякоха укриващия се в Кения Абдулах Йоджалан. Преди това турската страна беше заплашила Сирия, че ако не откаже убежище на Йоджалан, турски войски ще нахлуят в Сирия. Така на шефа на ПКК му се наложи да премине през половин Европа, за да се озове накрая в Найроби, където намери убежище в гръцкото посолство. След като напусна сградата на посолството, а не е изключено да е бил принуден да я напусне, той беше заловен от турски специални части, които незабавно го прехвърлиха със самолет в Турция.

Разбира се, САЩ не са Кения, иронично коментира ФАЦ и добавя, че ако турските тайни служби не успеят да приложат подобна хватка, както спрямо Йоджалан, е твърде вероятно турското правосъдие да осъди Фетхуллах Гюлен задочно. В такъв случай враг номер едно на днешна Турция ще е принуден да прекара остатъка от живота си в едно откъснато от света имение в Пенсилвания, из чиито гори понякога се срещали и мечки.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес