Докато в района на Персийския залив се засилват въоръжените противопоставяния, американските противоречия въвличат света в поредния конфликт. Всичко започна с излизането на САЩ от Иранската ядрена сделка, след като през май 2018 година Тръмп обезсмисли усилията на световната общественост за постигането на мир. Иранската сделка е приета благодарение на консенсуса между постоянните членове на Съвета по сигурността на ООН, Европейския съюз и Иран. Излизането на САЩ развълнува целия свят, но никой не можеше да предвиди, че само една година след това американо-иранските отношения ще поставят региона на Персийския залив на границата на поредната мащабна война. Това пише в свой анализ The Nation (Пакистан).
Интересно, че съветникът на Тръмп по държавната сигурност Джон Болтън зае своя пост на 9 април 2018 година и само за месец успя да убеди президента да напусне сделката. Във Вашингтон Болтън има репутацията на ястреб. Неговата любима формула на взаимодействие с другите държави е смяната на режима. Той беше привърженик на такъв подход в Куба, Иран, в Северна Корея, Йемен, Сирия, Либия и дори Венецуела. Болтън от групата на вашингтонските неоконсерватори и старши научен сътрудник към Института на американското предприемачество, както и регулярен аналитик за Fox news. Разбира се, напрежението в региона на Персийския залив може да бъде свързано и с предизборното обещание на Тръмп да напусне иранската ядрена сделка, но главен фактор, подтикнал администрацията на Тръмп към сегашното развитие на нещата, е именно Джон Болтън.
Преди да се изброят възможните сценарии за развитието на конфликта в региона, трябва да се погледне стратегическата география на Персийския залив. Той представлява издължен водоем на север, от който се намира Иран, а на юг арабските страни: Оман, Катар, Кувейт, ОАЕ и Саудитска Арабия. Ормузският пролив образува гърло на бутилка, отделяща Персийския залив от Оманския. Минималната ширина на Ормузкия пролив е 35 мили или на езика на военните - това е разстояние "хвърлен камък". Ежедневно чрез Ормузския пролив минават около една трета от нефта, превозван по море. Това означава, че блокадата на морския трафик в залива може да провокира колапс на енергийните доставки в света и ръстът на цените на нефта да се покачи до космически стойности.
През последните няколко месеци наблюдавахме стратегическите маневри на САЩ и техните съюзници, от една страна, (Саудитска Арабия, ОАЕ и Израел) - и Иран, от друга. Тъй като от 2 май САЩ повече не дават на Индия, Китай, Турция и Япония отсрочки по износа на нефт от Иран, Техеран се оказа под максимален икономически и дипломатически натиск.
За свой ужас иранците установиха, че техният силен съюзник и строител на пристанище "Чабахар" Индия отказаха им помогне и се присъедини към санкционния режим на САЩ. Това беше предшествано от съобщение за сериозна заплаха за интересите на САЩ в региона, след което администрацията на Тръмп пристъпи към преместването в региона на Залива на бойни единици, като авионосеца "Ейбрахам Линкълн" и стратегически бомбардировач. САЩ имат своите военни бази тук и в Афганистан, а такива съюзници, като Израел и Саудитска Арабия, ако се наложи, са готови да влязат във война.
За съжаление, ситуацията навлезе в задънена улица: Иран и САЩ заеха почти непримирима позиция и съдейки по всичко, случващото се води към война. Срещу търговски съдове на Саудитска Арабия и ОАЕ бяха извършени загадъчни нападения в пристанище Фуджейра. Преди това безпилотен самолет нанесе удар по тръбопроводната станция на SaudiARAMCO. А още по-рано опълчението на хуситите от Йемен редовно атакуваше Саудитска Арабия, която обвини Иран в доставка на ракети с далечен обсег на хуситите.
Ако се съединят всички точки и се погледне на приближаващия сценарий ще разберем, че вероятността от конфликт, предизвикан от неправилни разчети е доста висока. Представете си ракетен удар по светите места или градската зона на Саудитска Арабия или ОАЕ, местата за поклонничество в Иран или морска престрелка, водещо до потапянето на съдове в Ормузкия пролив, изолацията на Персийския залив и прекратяването на една трета от световните доставки на нефт.
Всеки конфликт между Иран и САЩ и техните съюзници няма да се ограничи в рамките на Персийския залив. За съжаление, това може да доведе до още по-дълбоко разделение на ислямския свят, тъй като неговите главни разколници в Саудитска Арабия Иран се движат към пряк сблъсък. Вече сме наблюдавали разрушителните войни между племената и сектите в Ирак и Сирия, смяната на режима в Либия. Достатъчно е да се каже, че в такива конфликти победители няма.
Регионът на Персийския залив е главна база и артерия на световните енергийни доставки за петрол и затова конфликтът, така или иначе ще засегне и други държави като Русия, Китай и Европейския съюз. Може само да се гадае как те смятат да се справят с предизвикателствата, произхождащи това противостояние, но световната икономика и международната система ще трябва да се сблъскат със сериозни промени към по-лошо.
Докато двете страни бият барабана на войната, световната общественост ще трябва да осъзнае, че остава малко време до момента, когато конфликтът под натиска на нещастията и предизвикателствата ще прерасне в мащабна война и ще донесе повече страдание на човечеството. Време е да се пусне гълъбът на мира и да се спаси планетата.