Вестник The Financial Times публикува статия за отражението от действията на Русия върху НАТО, написана от Кей Бейли Хътчисън, представителят на САЩ в Северноатлантическия съюз. Според авторката, цитирана от БГНЕС, с действията си Русия укрепва НАТО.
Погледнете какво се случи в Брюксел миналата седмица, пише Хътчисън. След няколко месеца преговори САЩ и техните съюзници решиха, че поради поетите задължения, е редно да се отговори на нарушенията на Русия. Всичките 29 страни от НАТО единодушно подкрепиха позицията на САЩ и стигнаха до извода, чу Москва е виновна за съществени нарушения на Договора за унищожаване на ракетите със среден и по-малък обсег на действие (ДУРСМОД), сключен през 1987 г. между президентите Рейгън и Горбачов.
Както считат всички страни от НАТО, Русия е разработила и разгърнала ракети със среден обсег на действие, които могат да носят както конвенционални, така и ядрени бойни глави, отбелязва още авторитетното издание. Това директно противоречи на ДУРСМОД. САЩ и техните съюзници са смятали, че сключеният през 1987 г. договор ще доведе до това, че Русия, макар и конкурентна, ще престане да бъде враждебна държава.
Този договор стана крайъгълен камък за европейската и евроатлантическата сигурност и стабилизира политическите и военни отношения между двете свръхдържави.
Демонстрацията на пълно единство в НАТО е особено важна на фона на предизвикващото тревога все по-безразсъдно поведение на Русия на международната сцена. Москва нахлу на територията на Украйна и окупира част от нея, пише Хътчисън. Москва отрови своите политически противници с нервно-паралитично вещество на територията на Великобритания, опита се да подкопае демократичните процеси в САЩ и други суверенни държави, а също така оказва поддръжка на сирийския режим, който използва авиация и химически оръжия срещу цивилно население, пише още представителката на САЩ в НАТО.
НАТО укрепва заради Русия
Независимо от всички тези злонамерени действия на Русия, солидарността между страните от НАТО укрепва. Америка дълбоко се надява, че рано или късно Русия отново ще тръгне по стъпките на Михаил Горбачов, който през 1987 г. каза, че Договорът за ракетите със среден и по-малък обсег на действие представлява най-добър шанс да се тръгне по път, който не води към катастрофа.
Тъй като президентът Владимир Путин не върви по тези пътеки, заключава Кей Бейли Хътчисън, „ние и нашите съюзници трябва да прибягваме“ до действия по сдържането на все по-агресивната и нетърпелива Русия.
* Заглавието е на редакцията