Brexit се превърна в отрова за британската национална политика. Това констатира в материал за вестник The Financial Times анализаторът Филип Стефънс, цитиран от БГНЕС.
Коментарът му е посветен на "спасяването" на премиера Тереза Мей при вота на недоверие от страна на собствената ѝ Консервативна партия, при който тя оцеля като премиер, но според автора това не е променило нищо.
Въпреки това Великобритания все още може да избегне хаотично излизане от Евросъюза. Проблемът е в това, че няма никакви признаци, че Мей има намерение да тръгне по този път. Победата на премиера на вота на недоверие трябва да се разглежда по-скоро като отлагане на бъдеща катастрофа. И какво ще стане сега?
Обкръжението на Тереза Мей смята, че тя ще продължи своята линия и ще насърчава постигнатата от нея сделка с ЕС. През януари всички, дори и недоволните от нея депутати в парламента, ще се чувстват изнервени, пише вестникът. Избирателите ще започнат да се запасяват с продоволствие. Курсът на паунда ще падне, а премиерът ще продължи да настоява, че най-добрия изход от надигащата се криза остава нейната договореност с ЕС.
Два варианта за изход?
Всъщност, смята Филип Стефънс, са останали само два възможни варианта за развитие на събитията. Първият е Великобритания просто да излезе от ЕС в края на март без каквато и да било договореност. Когато на привърженици на Brexit като Борис Джонсън се казва, че това ще бъде икономическа катастрофа, те просто си запушват ушите и започват да пеят химна на страната.
Вторият вариант е провеждане на още един референдум, на който избирателите трябва да решат предпочитат ли сключената от Тереза Мей договореност или все пак искат да останат в състава на Европейския съюз.
За да излезе от политическата задънена улица, Тереза Мей трябва да мисли преди всичко за интересите на страната, а не на своята партия. Нека народът сам реши какво ще бъде нейното политическо наследство, заключава авторът на The Financial Times.