Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тедрос Аданом Гебрейесус и Шарл Мишел сред целите на “Пегас“

21 юли 2021, 15:42 часа • 2341 прочитания

Южноафриканският президент Сирил Рамафоса, пакистанският премиер Имран Хан, директорът на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел са сред вероятните обекти на наблюдение от 34 различни страни с помощта на израелската шпионска програма „Пегас“. Това съобщи „Гардиън“като участник в журналистическото разследване на дейностите на разработчика на програмата NSO Group.

По-рано френският вестник „Льо Монд“ съобщи, че в базата данни, получена от авторите на разследването с телефонните номера на лицата, станали обекти на клиенти на NSO, е присъствал един от номерата на френския президент Еманюел Макрон. Според вестника той изглежда е избран като личност от интерес за Мароко през 2019 г. Елисейски служител каза: „Ако това бъде доказано, очевидно е много сериозно".

Според „Гардиън“ списъкът включва телефонните номера на много други политици и дори монарси. Изданието назовава сред тях лидерите на Южна Африка и Пакистан, кралят на Мароко Мохамед VI и министър-председателят Саад ал-Дин ал-Османи, иракския президент Барам Салех, египетския премиер Мустафа Мадбули и др.

Според информацията Рамафоса изглежда е таргетиран от Руанда през 2019 г. Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация, изглежда също е представлявал интерес за Мароко през 2019 г. Саад Харири, който подаде оставка като министър-председател на Ливан миналата седмица, изглежда е таргетиран от ОАЕ през 2018 и 2019 г. Шарл Мишел, председателят на Европейския съвет, изглежда е бил от интерес за Мароко през 2019 г., когато беше министър-председател на Белгия. Кралят на Мароко Мохамед VI, е бил от интерес интерес през 2019 г., очевидно от силите за сигурност в собствената му държава. Саадедин Отмани, министър-председател на Мароко, също е влязъл в списъка през 2018 и 2019 г., отново вероятно от елементи в собствената му държава. Имран Хан, министър-председател на Пакистан, е бил от интерес за Индия през 2019 г. Фелипе Калдерон от Мексико, бившият президент, е избран за цел през 2016 и 2017 г. от субект, за който се смята, че е бил мексикански клиент по време на период, когато съпругата му Маргарита Завала се кандидатира за висшата политическа работа в страната. Робърт Мали, дългогодишен американски дипломат, който беше главен преговарящ по сделката между САЩ и Иран, изглежда е бил от интерес за Мароко през 2019 г. Сред номерата на лица, станали цел на клиенти на NSO, между които саудитското правителство, е и този на египетския премиер Мостафа Мадули. Смята се, че както Саудитска Арабия, така и ОАЕ са тарегтирали президента на Ирак Бархам Салих, който е близък до САЩ.

Нито Саудитска Арабия, нито ОАЕ са отговорили на исканията за коментар.

Журналистите признават, че все още не са получили възможност да анализират данните от смартфоните на споменатите лица, за да открият следи от програмата „Пегас“.

По-рано неправителствената организация „Забранени истории“ и 17 медии от различни страни публикуваха разследване, в което се твърди, че редица страни предполагаемо са шпионирали 50 000 души по света, използвайки израелски софтуер за мобилни телефони. Правото да се използва е предоставено изключително на държави и правителствени агенции със специално разрешение от израелските власти, което трябва да се издава за всеки отделен случай.

NSO Group твърди, че приложението се използва за борба с престъпността и тероризма, и нарече клевета данните от разследването на тайното събиране на информация за журналисти, политици и защитници на правата на човека. По-късно разработчиците на приложението признаха възможността за злоупотреба от някои от клиентите на NSO Group.

Още: Коя е NSO Group, защо „Пегас“ буди безпокойство и как да разберем дали сме негова жертва

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес