Британският премиер Борис Джонсън планира нова система от политически, икономически и военни съюзи, която да е алтернатива на ЕС. Тя ще включва страни, обединени от недоверието си към Брюксел и от резервираната реакция на Германия и Франция към руската военна агресия. Това твърди италианското издание „Кориере дела Сера“, позовавайки се на източници, запознати с плановете на министър-председателя на Обединеното кралство.
В инициативата, която според медията „цели да разбърка картите в Европа“, влиза Украйна. Нападнатата от Русия страна е кандидат за член на Европейския съюз, но според редица евролидери процедурата ще отнеме няколко, дори десетки години.
В плановете на Джонсън за нов съюз са още Полша и Прибалтийските републики Литва, Латвия и Естония. „Кориере дела Сера“ пише, че Турция е потенциален член, но на по-късен етап.
Борис Джонсън разгръща плановете си вече повече от месец, казват източниците на медията, които са присъствали на Световния икономически форум в Давос. Британският премиер е представил идеята си за първи път пред Володимир Зеленски, когато украинският президент го посрещна в Киев на 9 април. Оттогава нататък се водят активни разговори по темата и „британското ухажване на Украйна става все по-настойчиво“.
Джонсън предлага съюз от държави, които защитават ревностно националния си суверенитет, либерални са икономически и са решени да се противопоставят максимално на военната заплаха от страна на Москва. Правителството в Киев не е заело конкретна позиция относно инициативата на Обединеното кралство, но я разглежда, твърдят източниците. Украинският елит бил убеден, че властите в Германия и Франция не показват достатъчна решителност Владимир Путин да бъде победен. Зеленски чака срещата на върха на ЕС на 23 юни, когато евролидерите на 27-те държави членки трябва да решат дали да дадат на Украйна официален статут на кандидат и официално да започнат преговори със страната за членство в блока.
Не е сигурно обаче, че решението на лидерите ще бъде точно това, което в Киев се надяват – най-вече защото ще предизвика недоволството на Албания и Северна Македония. Те години наред чакат да бъдат одобрени за статут на кандидати.
Коментира се и друг подход – ЕС да обяви, че Украйна има „европейска перспектива“. В такъв случай Зеленски ще приеме офертата на Борис Джонсън доста по-сериозно, пише „Кориере дела Сера“.
Възможно е обаче целта да бъде спекулациите, циркулиращи сега, да поставят евролидерите под напрежение преди срещата през юни. Вероятно е и британският проект да се окаже прекалено чуплив. Лондон не разполага с капацитета на ЕС за финансово подпомагане на Украйна, а и не е сигурно дали Полша и Прибалтийските държави ще рискуват отношенията си с Брюксел.
Джонсън със сигурност търси политически дивидент, отбелязва неназован европейски министър пред италианското издание. Премиерът на Обединеното кралство се надява на жокер в сделката с Брюксел, която самият той би искал да преразгледа отново по отношение на „Брекзит“. Великобритания напусна ЕС официално от първия ден на 2021 г. – след като изтече едногодишният преходен период.
Припомняме, че в началото на май френският президент Еманюел Макрон предложи нова структура на европейските демокрации, която да бъде по-мащабна от самия ЕС и която може да включи страни като Украйна и Великобритания.
„Войната и легитимните аспирации на страни като Украйна, Грузия и Молдова за ЕС означават, че трябва да преосмислим географията и организацията на континента. Украйна, заради куража и страданието си, вече е член на Европа, на нашето семейство. Дори обаче ако още утре ѝ дадем разрешение за ЕС, всички знаем, че процесът за достъп ще отнеме няколко години. Това е истината – освен ако не решим да намалим стандартите и да преосмислим принципите на Европа“, каза той.
Сега Лондон опитва да размести баланса на континента и може да се окаже, че разкрива разломната линия в Европа - тази между страните, които помагат най-решително на Украйна - най-вече Обединеното кралство и Полша - и тези, които го правят по-цинично и колебливо.
Според изчисления на Института за световна икономика в Кил - само Лондон досега е предоставил повече икономическа и военна помощ на Киев по време на войната от всички държави от Европейски съюз взети заедно. Полша пък разполага с повече военна информация за случващото се в Украйна от Германия, Франция и Италия. Така войната на Владимир Путин, която продължава вече четвърти месец, започва да отваря първите политически пукнатини в Европа, пише „Кориере дела Сера“.