Съдът на ЕС, който по-рано реши, че Унгария, Полша и Чехия са нарушили правото на Съюза, като са отказали да приемат своя дял от бежанците по време на кризата от 2015 г., направи огромен подарък на премиера на Унгария Виктор Орбан. Решението на съда само ще подсили твърденията на министър-председателят, че само той може да защити нацията, коментират от американското консервативно издание The Washington Examiner в материал, цитиран от агенция "Фокус".
Съдът, който има авторитет дори на наддържавно ниво върху страните членки на ЕС, заяви по-рано, че трите държави не били в правото си да използват извинението, че е затрашена националната им сигурност, за да не приемат повече бежанци през 2015 г. Това е така, защото трите страни не са установили "директна връзка между нито един случаи (с бежанците), за да оправдаят преустановяването или дори прекратяването на прилагането на задълженията", които те имат във връзка с приемането на бежанци, според европейското право. Решението вероятно ще бъде последвано и от санкции.
Но това решение едва ли ще подобри отношенията на ЕС с унгарското общество. Проправителствените медии в страната често са изпълнени с новини, в които се намеква, че Общността третира Унгария нечестно и има специални предразсъдъци спрямо Орбан. Решението на Темида само ще помогне за затвърждаването на тези твърдения.
Освен това не е ясно какво се надява да постигне Брюксел с това. Виктор Орбан действително заграби голяма част от изпълнителната власт в страната по авторитарен и притеснителен начин, но той продължава да разчита на широка подкрепа в Унгария.
И до голяма степен това е така, защото Орбан е разглеждан като политик, който успява да съчетае национализъм, традиционни ценности и модерна икономическа политика. Колкото и да ни е грижа за бягащите от войната бежанци, унгарците вярват, че те представляват екзистенциална заплаха за начина им на живот. Как се очаква при това положение те да реагират на решението на ЕС?
Съдът заяви, че Унгария е нарушила европейското право като не е приела бежанци, които други политици извън страната настояваха тя да приеме на своя територия. Бежанската криза доведе до много гняв сред европейците и това отслаби позициите на германския канцлер Ангела Меркел например. Затова е трудно да си представим как решението на Европейския съд ще е печеливша стратегия за ЕС, ако Брюксел иска да си върне доверието в гласоподавателите, на които Общността трябва да служи. А когато Европейската комисия наложи своите санкции, Орбан ще ги обяви за още една атака срещу честта на нацията и ще спечели от това, коментират още от редакцията на изданието.