Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Събуди ли Макрон ислямския тероризъм във Франция?

29 октомври 2020, 15:19 часа • 4040 прочитания

Последните събития във Франция след жестокото убийство на учител, показал карикатури на пророка Мохамед на своите ученици, разбуниха ислямската общност в страната и по света. Днес този гняв ескалира и хвърли в ужас Франция в поредица от инциденти, поставени от полицията под един знаменател – тероризъм. Агенция БГНЕС прави ретроспекция на днешния кървав четвъртък.

Рано сутринта в 09:00 ч. местно време прогърмяха изстрели във френския град Ница. Причината за тях беше откриване на огън срещу нападател в църквата „Нотр Дам“, който уби трима души и рани други. Сред жертвите има и обезглавена жена, аналог с убийството на учителя Самюел Пати пред дни в Париж.

Кметът на Ница Кристиан Естрози потвърди, че предполагаемият извършител е задържан и благодари на полицията за бързата реакция. Нападателят е бил ранен по време на задържането и се намира в болница. Мотивът за нападението остава неясен, но кметът потвърди, че въз основа на доказателствата до момента, става въпрос за терористичен акт.

Малко след инцидента френската полиция съобщи, че се очакват и други терористични атаки и се ангажира да засили контраекстремистките мерки в страната.

И атаките не закъсняха. Само два часа след това, в 11:15 ч., мъж се нахвърли с нож срещу патрулиращи полицаи във френския град Авиньон с възгласи „Аллах акбар“. Той беше прострелян от тях.

Ислямският тероризъм излезе и извън границите на Франция, но отново насочен срещу френските „обиди“ за исляма. Мъж бе арестуван в Джеда, Саудитска Арабия, след като намушка охраната на френското консулство. Пострадалият беше хоспитализиран и животът му не е в опасност, съобщи френското посолство. Заподозреният нападател е задържан от полицията.

И още

Всичко започна с обезглавяването на учителя по история Самуел Пати в покрайнините на Париж от радикализиран 18-годишен младеж от чеченски произход. Престъплението бе извършено заради това, че Пати е показал карикатури на пророка Мохамед на своите ученици по време на урок по история - нещо, което се разглежда като богохулство в исляма. Убийството беше извършено в деня на процеса, свързан с терористичния акт срещу френската медия „Шарли Ебдо“, станала популярна с публикуване на антиислямски карикатури. Скоро след нападението срещу учителя в Париж вестникът отново публикува карикатури и ги прожектира върху сграда, за да могат да бъдат видени от всички.

По време на националната церемония за сбогуване с учителя, президентът Еманюел Макрон заяви, че Франция ще продължи да защитава свободата на словото и няма да се отказва от карикатурите. Изявлението на френския президент предизвика негативна реакция в ислямския свят. Турският президент Реджеп Ердоган го посъветва да се прегледа при психиатър, а Иран се възмути жестоко. Реджеп Тайип Ердоган дори заведе дело срещу френското издание за негова лична карикатура. Той е изобразен седнал на фотьойл само по долни гащи, придърпвайки роклята на жена, облечена в ислямски дрехи, като в същото време възкликва: "О! Пророк!" „Няма какво да кажа на тези злодеи, които толкова обиждат любимия ми пророк“, заяви Ердоган.

Днес в Москва се проведе митинг на протестиращи пред френското посолство. Около 20 души, събрали се пред сградата на френската дипломатическа мисия, викаха „Не!“ и скандираха името на президента на Франция, но в променен вариант: „Макарон“. Охраната в посолството бе увеличена, разположена бе допълнителна полиция.

„Въпреки различни опити за дестабилизация и сплашване, Франция никога няма да се откаже от своите принципи и ценности, особено от свободата на словото и печата“, заяви в изявление към света говорителят на френското правителство Габриел Атал.

Напрежението между Париж и Анкара ескалира през последните дни след като Франция отзова и посланика си в Турция. Двете държави си размениха и остри реплики, тъй като Ердоган разкритикува политиката на Макрон по отношение на исляма. Знаете, Макрон отдавна отправя обвинения към Ердоган както в контекста на гражданската война в Либия, така и в спора за Нагорни Карабах. Друга разделителна линия между Париж и Анкара са сондажите в Източното Средиземноморие.

Още по темата четете в този материал.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес