Дипломати и политици непрекъснато ни повтарят, че диалогът е важен. Дори и да няма какво да се каже, трябва да се говори. Означава ли това, че трябва да има диалог само за да бъдат нанесени обиди и за да бъде генерирано напрежение, питат от редакцията на германския национален ежедневник Die Zeit, цитирани от агенция "Фокус".
В сряда и четвъртък президентът на САЩ Доналд Тръмп проговори на държавните и правителствени ръководители на страните от НАТО, и това бе катастрофа. След три дни той ще разговаря с руския си колега Владимир Путин в Хелзинки и е много вероятно дискусията помежду им да протече много по-гладко. Дали преговорите във финландската столица ще завършват с конкретни решения, е въпрос, който засега остава отворен. Руснаците са представили проект на американците, но както в Москва, така и във Вашингтон демонстрират сдържаност в очакванията си. Дори и да не завърши със заключителен документ, тази среща така или иначе няма да бъде историческа. Но все пак ще бъде много важна. Защото атаките на Тръмп срещу европейците всъщност засилват властта му само благодарение на Путин.
Европейците разбират заплахата, че този човек може да злоупотребява със световния ред по начин, който му се хареса. Въпреки че говори много за солидарност и споделяне за тежестта, Тръмп гони единствено собствените си (американски) интереси. Той поставя под въпрос съществуването на НАТО, тъй като повечето държави членки отделят малко средства за отбрана, с което доказва, че не е загрижен за крехката сигурност, а за това дали европейците са готови да платят повече за въоръжаване – от американски компании, разбира се!
Ако Тръмп изисква два процента разходи за армията, то е защото той измерва успеха в парично изражение. И ако Тръмп определя Германия като „заложник на Русия“ заради доставките на газ, то това е само защото подобна ситуация застрашава американския енергиен пазар.