Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След отрезвяващия референдум: Скопие с план "Б"

02 октомври 2018, 09:38 часа • 2462 прочитания

На референдума нямаше нищо неочаквано. Ясно беше, че правителството в Скопие ще се бори да достигне 50-процентовия праг, който трябва да се прескочи, за да е валиден народният вот. Сигурно беше и още нещо: гласувалите с положителна бюлетина ще водят убедително в групата на избирателите, застанали в неделя пред урните в Македония, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini, цитирано от агенция "Фокус".

Единствената изненада дойде от албанските партии в кабинета на Зоран Заев и преди всичко от „Демократичния съюз за интеграция“ (ДСИ) на Али Ахмети, които, изглежда, не успяха да мобилизират електората си в редица региони в цялата страна. Съществуват различни хипотези защо се стигна до подобна ситуация: от конкуренцията сред албанската общност, отличаваща се с решително прозападната си ориентация, и желание да се накаже Ахмети за липсата на интерес към въпроса за името на Македония.

Какво следва? Договорът с Гърция не е мъртъв, каквото и да казват противниците му. Парламентът трябва да гласува промяна в конституцията, тъй като референдумът има консултативен характер. Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ държи ключа, тъй като е нужно мнозинство от две трети в парламента, за да бъдат прокарани конституционните реформи. Президентът Георги Иванов, който тръгна от тази партия, е категорично против промяна на името и бойкотира кампанията, която обаче спечели привърженици и сред националистите.

Лидерът ѝ Християн Мицковски гледа „и вълкът да е сит, и агнето да е цяло“. Той иска хем да го приемат като проевропейски ориентиран водач, хем да угоди на крайните патриоти. Затова и призова членовете на партията сами да решат дали да гласуват на референдума, или да го бойкотират. Срещу него ще бъде упражнен силен натиск от Европейския съюз. Комисарят по разширяването Йоханес Хан вече обяви, че за Брюксел референдумът, на който 90 процента от гласувалите подкрепиха споразумението с Гърция, е ясен сигнал за промяна. Вероятно Мицковски ще се опита да „вдигне мизата“ – например, свобода за бившия премиер Никола Груевски, осъден на затвор за корупция. Но ще трябва да поддържа и имиджа си пред привържениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Ако в следващите седмици няма сделка, Заев ще насрочи предсрочни избори. Да се стигне обаче до план „В“, е рисковано, за всички. Ахмети твърди, че няма време за губене. Скоро ще разберем дали има право или не.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес