Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще стане ли Италия незаменим партньор на САЩ в Западна Европа?

25 юни 2019, 08:00 часа • 2521 прочитания

В неотдавнашното си пътуване до Вашингтон, вицепремиерът на Италия Матео Салвини обяви намерението на правителството му да изгради все по-тесни отношения със Съединените щати, като каза, че американците могат да бъдат сигурни, че Италия е най-верният съюзник на САЩ в Европа, която е в период на турбулентност, пише базираното в Брюксел издание New Europe в материал, представен без редакторска намеса от агенция Фокус.

Наскоро Салвини се представи много добре на изборите за Европейски парламент и се чувства уверен в перспективите си скоро да оглави италианското правителство като премиер, след като неговата евроскептична партия „Лига“ спечели първото място на вота в Италия.

След като успешно се изправи срещу истаблишмънта на ЕС и неговия опит да принуди насила Италия да се съобрази с драконовския фискален договор на ЕС, който възпира растежа и ще остави Италия в неопределеност по отношение на създаването на работни места, Салвини вече предприе стъпки за постигане на целта си за намиране на близък диалог с президента на САЩ Доналд Тръмп и да изгради ново широко партньорство с администрацията с надеждата, че това ще помогне на Италия да отхвърли зависимостта си от европейските технократи и по този начин ще помогне на икономиката, третата най-голяма в Европа, да се върне към стабилен растеж след години на наложен от Брюксел остеритет и рецесия.

„В момент, когато институциите на Европейския съюз са крехки и се променят значително, Италия иска да бъде най-солидният, ефективен, последователен и надежден партньор на САЩ“, каза Салвини.

Въпреки, че политикът не успя да се срещне лично с президента Тръмп, когото той ентусиазирано и публично подкрепи по време на предизборната кампания през 2016 г., Салвини се срещна с две от най-влиятелните личности в Белия дом на Тръмп - вицепрезидента Майк Пенс и държавния секретар Майк Помпео, с които обсъдиха миграцията, тероризма, Венецуела, Близкия изток и, разбира се, по-тесните отношения между САЩ и Италия.

Понякога Италия възприема предпазлива линия в своята външна политика, за да намери баланс между собствените си национални интереси и да задържи в някои случаи рязко антизападни радикални партии, оставайки в съответствие със своите съюзници от НАТО. Италианското правителство разгневи Американците по-рано тази година, когато реши да не признава лидера на венецуелската опозиция Хуан Гуайдо за временен президент в момент, когато все още не бе ясно дали Гуайдо действително има подкрепата на обществото.

За разлика от огромното мнозинство от колегите си в ЕС, които изглежда имат намерение да се противопоставят на Тръмп и американците на всяка цена, въпреки нарастващите достоверни предупреждения относно намесата на китайските разузнавателни служби в разработването на мобилните мрежи от пето поколение, Салвини обяви след срещите си с Пенс и Помпео, че италианското правителство може да последва примера на САЩ и да забрани на Huawei да участва в инфраструктурни проекти в страната.

"Когато повдигате въпроса за националната сигурност и също така имате споделена визия и споделени ценности със Съединените щати, тогава идва време, когато бизнес сделките трябва да спрат", каза Салвини след своето пътуване във Вашингтон.

Белият дом многократно лобира в ЕС за забрана на закупуването на китайско оборудване за 5G мрежите. Досега Тръмп и американското разузнаване получават мълчание или открита враждебност въпреки заплахите на ЦРУ, ФБР и АНС да ограничат обмена на разузнавателни с техните съюзници, тъй като с право се опасяват, че Китай може да използва достъпа до европейските безжични мрежи с цел шпионаж.

Още от съставянето на коалиционното правителство в Италия миналата година стана ясно, че Салвини е човекът на големите дела. Визитата може да му е дала така нужната външна подкрепа от най-могъщата страна на света, чрез която да се избави от все по-слабия си коалиционен партньор, левичарското „Движение 5 Звезди“, което може да доведе до предсрочни избори, в които „Лигата“ ще заеме първото място, както показват анкетите.

Визитата на Саливни във Вашингтон бе следена отблизо в Брюксел на фона на опасенията, че той ще успее да намери подкрепа за политиките си и ще успее да изгради близка връзка с американците, която убягва на европейските технократи, откакто тектоничните плочи се разместиха с избирането на Тръмп на изборите преди три години.

Малцина са тези, които могат да отрекат факта, че Салвини вече е този, който определя дневния ред в Италия – и до определена степен в целия ЕС – където той се превърна във фар за тези страни-членки на ЕС, които искат да се откъснат от бюрократичното чистилище, в което се е превърнал Брюксел.

Посещението на Салвини му помага да затвърди мястото си в италианската политика и допринася за имиджа му на отговорен държавник, който проправя нов път за Европа, както и за отношенията на Италия със САЩ.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес