Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще споделят ли САЩ тайните на F-35 с Турция?

30 април 2019, 09:30 часа • 4283 прочитания

Продаването на най-съвременните оръжейни системи на нашите съюзници означава споделяне на някои или всички тайни на тези съюзници. И това не винаги е добра идея. Два инцидента - един действителен и един незавършен – вкараха в играта тайните на невидимия F-35. Първият включва загубата на японския F-35. Вторият е решението на администрацията на Тръмп да откаже F-35 на Турция, която вече е платила за него, пише американският вестник Washington Times в материал, представен без редакторска намеса от агенция Фокус.

F-35 е най-скъпата оръжейна система, която Пентагона някога е купувал. Инженерните проблеми, някои от които остават нерешени, отлагат производството му с години.

Осем държави, включително Турция, си партнират със САЩ по програмата F-35. Още три - Израел, Япония и Южна Корея ги купуват чрез нашата програма за военни продажби в чужбина.

На 9 април един от тези самолети на японските въздушни сили за самоотбрана изчезна и очевидно се разби на около 85 мили (137 км) от Мисава в Северна Япония. Оттогава ние и японците претърсваме района. Някои части на самолета са възстановени, но тялото на пилота и останалите все още липсват в морета с дълбочина около 5 000 фута (1500 метра).

Скоро - ако вече не са - други държави с други мотиви ще се присъединят към търсенето. Ако Русия, Китай или страни, свързани с тях, намерят части от изгубения F-35, някои от неговите тайни могат да бъдат открити с тях. Например, ако един от няколкото компютъра на самолета бъде намерен, от него ще се изсипят повече тайни, отколкото вода.

Когато съветска подводница, носител на балистични ракети, потъва през 1968 година, ЦРУ построява кораба Glomar Explorer, за да я извади от дълбочина от повече от 5 км. Усилието, започнало през 1974 година в рамките на тайна операция, в крайна сметка се оказва неуспешно. По-модерните технологии обаче биха могли да намерят части от японския F-35.

Обикновено продаваме на съюзниците си малко по-слаби системи, от тези, които купуваме за нашите въоръжени сили, за да защитим някои тайни. Японците очевидно не могат да бъдат винени, дори някои от тайните на F-35 да бъдат открити от нашите противници в резултат от катастрофата. Да им се даде възможност да закупят F-35 беше добър ход, защото те бяха и остават надежден съюзник. С Турция обаче не е така.

Президентът Реджеп Таийп Ердоган не крие съюзяването на страната си с Русия, независимо от членството на Турция в НАТО. Неговият договор с Русия и Иран за запазване на Башар Асад на власт в Сирия доведе до установяването на военно присъствие в Сирия на два от принципните ни противници.

В подкрепа на това пренасочване Турция купува руски противовъздушни/противоракетни системи С-400, които трябва да бъдат доставени това лято. Администрацията на Тръмп спря доставката на F-35, както и помощното оборудване на Турция и заплаши с икономически санкции, ако С-400 действително бъдат доставени.

Ако F-35 и С-400 бъдат доставени в Турция, турците - с помощта на Русия - ще могат да ги тестват едно срещу друго. По този начин те ще могат да определят много от възможностите на F-35, включително, най-важното, способността му да избягва радарите на С-400. Тази информация може да доведе до откриването на това как да се препрограмира С-400, за да открие и свали F-35.

Но турците вече са платили около 8 млрд. долара за самолети F-35 и помощно оборудване. Освен това, турските компании са сред доставчиците на части за изтребителите. Спирането на участието на Турция в програмата вече наруши програмата за F-35.

Ако самолетът не бъде доставен, Lockheed Martin (бел.ред. - компанията-производител) ще трябва да възстанови част или цялата сума, която турците вече са платили. Това също ще наруши програмата, но и двата проблема са преодолими. С коварството на Ердоган не е така.

Тежестта на съпротивата на САЩ срещу закупуването на С-400 от Турция се видя през февруари, когато вицепрезидентът Майк Пенс заяви, че Вашингтон „... няма да стои със скръстени ръце, докато съюзници от НАТО купуват оръжия от нашите врагове“.

През март генералният секретар на НАТО и командващият Европейското командване на ВС на САЩ генерал Къртис Скапароти заявиха пред Комисията по въоръжените сили на Сената, че турците не трябва да получават F-35, ако продължат със закупуването на руската ракетна система.

Ердоган е абсолютно категоричен в решението си да купи С-400. Но заплахата от американски санкции според закон, който предполага налагането им на държави, които купуват военно оборудване от Русия, има някакъв ефект.

Заплахата от икономически санкции може да вкара здрав разум в главата на Ердоган. Турската лира е слаба, след като загуби 30% от стойността си миналата година. Държавният секретар Майк Помпео и няколко сенатори предупредиха Турция за санкции срещу нея.

Русия е единственият възможен източник на помощ за компенсиране на всички санкции на САЩ, но тя не е обещала такава помощ, вероятно защото руската икономика не е достатъчно силна, за да го направи.

Външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу заяви на пресконференция в средата на април, че Турция взима под внимание притеснения на НАТО – разбирай САЩ – относно покупката на С-400. Ако Турция приеме доставката на системите, нашите санкции трябва да влязат в сила незабавно, дори с риск турската икономика да спре напълно, пише още в статията си Washington Times.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес