Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сблъсъкът между САЩ и Китай - съдбоносен за Европа

08 юни 2020, 19:00 часа • 5350 прочитания

През последните седмици Доналд Тръмп стовари сериозна критика върху КНР, пише германският вестник Handelsblatt. Според американския президент, Китай „в продължение на десетки години разграбва САЩ като никой друг”. Тръмп също така обвини Китай в неправомерно присъединяване на територии и неуважение към автономията на Хонконг.

Китайският бизнес е обезпокоен от новото напрежение в американско-китайските отношения, отбелязва изданието. Шефът на търговската палата на ЕС в Китай Йорг Вютке се опасява, че по-нататък ситуацията може да се изостри още по-силно.

Растящото напрежение заплашва постигнатите между САЩ и Китай търговски договорености. Например само преди дни Пекин разпореди на държавните предприятия да престанат да купуват американски селскостопански продукти.

Както отбелязва Handelsblatt, спорът между КНР и САЩ се прехвърля във все нови сфери. В това сблъскване на двама титани Европа се намира в твърде неудобна позиция, при това не разполага с широки възможности за намеса.

„Американско-китайският спор се усложнява и от без това трудната обстановка в световната търговия”, пише изданието, като цитира шефа на федералното обединение на германската промишленост Йоахим Ланг. Той също така отбелязва, че от това страда именно германската икономика.

Европейските фирми също са засегнати от технологичния конфликт между САЩ и Китай около компанията Huawei: Вашингтон призовава своите съюзници да се откажат от китайски технологии, пише Handelsblatt.

Причина за нарастващия конфликт между Китай и САЩ се крие и в нарастването на китайската самоувереност и радикалните промени в китайската външна политика. Новото поведение на КНР на световната арена може да има катастрофални последствия за Европа, счита германското издание.

Например, очакваното голямо инвестиционно споразумение между ЕС и КНР се запъна. Европейските фирми се намират в патова ситуация: голяма част от оборота на много от тях продължава да се пада на САЩ, обаче перспективата за нарастването е повече в Азия.

Това, че ситуацията може да се измени, ако Тръмп загуби изборите, е малко вероятно, пише Handelsblatt. За разлика от други решения на Тръмп неговата твърда линия по отношение на КНР почти никой в САЩ не я оспорва.

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес