Наистина ли Джо Байдън е опитен външнополитически политик, когото половината свят счита за такъв? Този въпрос задава немското издание Die Welt.
След като американският президент публично нарече Владимир Путин, ръководител на ядрена държава „убиец“, тогава той трябва да е наясно какво цели атаката му и какви политически стъпки ще последват.
Във външната политика на която и да е държава никога не бива да се стига дотам, че фразата на Карл фон Клаузевиц, че политиката е продължение на войната с други средства, да се тълкува точно обратното. За външни лица американско-руската размяна на удари е като сцена на пазара, където търговците се псуват яростно помежду си.
Това докъде ще доведе? Не пропуска ли новият ръководител на Белия дом възможността да преговаря с Москва? В края на краищата президентът на САЩ едва ли ще седне на една маса с човека, когото публично определи като убиец.
Но този разговор е необходим - не само за напредване в областта на разоръжаването, но и за осъществяване на собствена стратегия в политиката. Наскоро анонимен автор изготви документа The Longer Telegram - политика за сдържане, насочена срещу Китай. Авторът - все още се гадае дали е член на администрацията на Байдън - казва, че Вашингтон трябва да изтегли Москва от руско-китайския съюз, за да има по-изгодна позиция в конфликта с Пекин. Но с помощта на словесни атаки Байдън едва ли ще успее да подтикне Путин дори към ръкостискане.
Увлекателно е да се наблюдава как сила, спечелила Студената война, забравя своите закони и правила. Джон Кенеди и Хенри Кисинджър, Роналд Рейгън и Джордж Буш добре осъзнаваха убийствения характер на съветския режим. Те бяха привърженици на ограничаването и непрекъснато бяха готови да защитават съюзниците си от стремежа към власт. Но в същото време, след Карибската криза, те положиха усилия да гарантират, че нишката на преговорите с Кремъл никога няма да се прекъсне.
Днес можем само да се надяваме, че червеният телефон между Кремъл и Белия дом все още работи. Веднъж Кенеди и Никита Хрушчов успяха да го направят. Президентът на САЩ тогава установи тази връзка, макар да знаеше, че съветският лидер е отговорен за смъртта и терора в ГУЛАГ. Дано Джо Байдън е от същата категория. Ако не, той трябва да посети 97-годишния Хенри Кисинджър възможно най-скоро.
Превод: Ганчо Каменарски
Още: С Байдън на власт: Отношенията между САЩ и Русия се сриват (ВИДЕО)