Въпреки всички приказки на Пентагона за приемане на нови технологии, политиката за отказ от старите модели оръжия има много бариери, например, тя често се свързва със затваряне на фабрики и бази, както и със загуба на работни места. В резултат на това опитите за модернизиране на военната сфера се провалят, отбелязва вестникът. Това пише The New York Times в своя статия, представена от агенция Фокус.
В доклад на смесена група експерти от Конгреса на САЩ се стига до заключението, че Министерството на отбраната и Конгреса трябва „да се съсредоточи върху изискванията на бъдещето, а не върху политическата и военно-индустриалната отдаденост на миналото“.
Според един от председателите на парламентарната група от специалисти Сет Моултън съперничеството в областта на високите военни технологии е надпревара и в момента САЩ изостават, а освен това губят време.
В доклада на групата се казва, че САЩ трябва да се съсредоточат върху разработването на изкуствен интелект, взимайки пример от „Проекта Манхатън“ от Втората световна война, когато най-добрите умове на страната във военната индустрия и ядрената физика бяха събрани, за да създадат атомната бомба.
Според The New York Times парламентарната група също е предложила да се оцени поне една алтернатива, използваща изкуствен интелект, преди да се финансира всяка голяма военна програма за военни покупки. Освен това докладът призовава САЩ да ръководят процеса на създаване и ратифициране на глобален договор за изкуствен интелект в духа на Женевската конвенция. Съществуват обаче съмнения относно ефективността на такова споразумение, отбелязва вестникът, тъй като кибер технологиите са на разположение не само на държавите.
„Пентагонът знае как да се справя с големи програми като изтребители или самолетоносачи, но е по-малко приспособен към овладяването на новите технологии, които ще са необходими при бъдещи конфликти“, цитира изданието откъс от доклада на парламентарната група.
Служители на Министерството на отбраната на САЩ заявиха, че ще работят по проблема, съобщи The New York Times. Докладът обаче отбелязва също, че подобни опити, макар и да са имали известен успех, са твърде незначителни.