Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ искат да запазят силното си военно присъствие в Германия

07 ноември 2019, 13:32 часа • 4146 прочитания

Участието на министъра на външните работи на САЩ Майк Помпео в тържествата по случай падането на Берлинската стена лично за него е пътуване във времето, пише в свой анализ Дойче веле. Помпео вече е бил там като войник. Колко дълго обаче ще продължи американското военно присъствие?

Германия не е непозната дестинация за Майк Помпео. Тогава, обаче, Германия, в която младият американски войник е служил в края на 80-те години, е била съвсем друга. Германия беше разделена на две – ориентираната към Запада ФРГ и обвързаната със Съветския съюз ГДР.

През 1986 г. Майк Помпео завършва като първенец на випуска военната академия „Уест Пойнт”. След това заминава за разделената Германия. Като войник Помпео патрулира и около Берлинската стена. През повечето време, обаче, е позициониран в казармата „Кристенсен” (Christensen Barracks) в Биндлах.

Стратегически разположената база се намира само на около 70 километра от бившата вътрешна германска граница - на север Бавария граничи с Тюрингия, както и до тогавашна Чехословакия, която по онова време също е част от доминирания от СССР Варшавски договор - източния двойник на НАТО.

След обединението на Германия американските войски се изнесоха от Биндлах. Част от сградите беше съборена, а друга - превърната в жилища. Днес само името на една улица напомня за „Christensen Barracks". Останали са и центърът за боулинг, открит от американските военни и една бензиностанция, наречена „US Cars Franken”. На мястото на бившите казарми живеят около 900 човека.

През 1990 г., към края на Студената война, САЩ разполагат с над 200 000 войници в Западна Германия. На изток има два пъти повече съветски войници. Съветските войски там се смятаха за най-голямата армия, поддържана някога от чуждестранни окупационни сили за толкова дълъг период от време.

И докато през 1994 г. последният от тези войници напусна територията на бившата ГДР, войските на западните съюзници от НАТО в Германия драстично намаляха.

Днес на германска територия има над 35 000 американски войници, предимно в провинциите Райнланд Пфалц, Бавария, Баден-Вюртемберг и Хесен. Американските военни представляват най-големия контингент от чужди войски в Германия, следвани от британците с около 3000 войници.

За сравнение, армията на Германия разполага с около 182 000 войника. В същото време Германия е територията, в която има най-голям брой американски военни.

Американските войски в Германия не са само от решаващо военно значение, но представляват и важен регионален икономически фактор. Освен войниците, за въоръжените сили работят 17 000 американски и 12 000 германски цивилни служители.

Тъй като американските бази са разположени основно в селските райони, например военновъздушна база Рамщайн в Райнланд-Пфалц, местните политици обикновено са доволни от присъствието на американците.

След встъпването си в длъжност американският президент Доналд Тръмп многократно поставя въпроса за тяхното присъствие там. НАТО се съгласи, че всяка страна трябва да изразходва поне 2% от своя БВП за военни нужди.

Тъй като Германия е далеч от това изискване, през юни Тръмп заплаши, че част от американските войски ще бъдат прехвърлени в Полша, която вече е достига целта от 2 %. Тогава ставаше въпрос за 1000 войници, които да бъдат прехвърлени на изток.

„Много президенти помолиха най-голямата европейска икономика да плати за собствената си отбрана. Тази молба се влачи дълги години и от много правителства”, заяви през лятото Ричард Гренел - посланик на САЩ в Берлин. Вече беше достигната точката, при която трябваше да се реагира.

До заплахите се стигна, вероятно защото основната цел на присъствието на американските войски в Германия се е променила. Днес фокусът вече не е върху защитата от вражеска атака срещу Германия.

Вместо това САЩ ръководят предимно военни операции в Азия и Африка през германските бази и ги контролират основно през Рамщайн. Затова в обозримо бъдеще Германия изглежда незаменима. По-нататъшните инвестиции на САЩ в различни места в Германия предполагат, че американците в крайна сметка искат да се придържат към силно присъствие в Германия.

Превод: БГНЕС

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес