Прокурорите, разследващи катастрофата на самолета на Malaysia Airlines над Украйна през 2014 година публикуваха серия прихванати телефонни разговори с участието на полеви командири на сепаратистите и руски чиновници, което показва, че Москва е имала повече контрол над силите на опълченците, признати за отговорни за съдбата на самолета, отколкото се считаше по-рано, пише The Financial Times. Оглавяваната от Холандия Обединена следствена група (Joint international investigative team - JIT) заяви, че телефонните разговори ясно свидетелстват за това, че Русия е контролирала действията на въоръжените сили на ДНР, когато на 17 юли 2014 година беше свален самолет с полет MH-17 Те съдържат разговори на Владислав Сурков, упълномощено лице на Кремъл по въпросите, свързани с Украйна, с лидера на сепаратистите, а така също и споменаване за "разпореждане" на министър на отбраната Сергей Шойгу и съгласуване на действия с федералната служба за сигурност - главната служба за сигурност в Русия.
Неотдавнашен анализ на свидетелските показания и други сведения показва, че руското виляние на ДНР излиза от рамките на военната подкрепа и че връзките между руските власти и лидерите на Донецката народна република (ДНР) са по-тесни, твърдят от JIT. Прогресът на JIT в разследването създава основания за възможни обвинения срещу руските чиновници. Москва отрича своята причастност и казва, че JIT е отказала да приеме нейните доказателства. Най-новите сведения, свързани с разследването може да усложнят възможните мирни преговори между президента на Русия Владимир Путин и украинският му колега Владимир Зеленски. Според Марк Галеоти, експертт по съвремена Русия и научен сътрудник на лондонския кралски обединен институт по изследвания по отбраната, публикуването на материалите от JIT е увеличаване на натиска върху Москва. Следователите знаят, че за да напреднат в разследването трябва да накарат, изнудят, компрометират Москва, за да постигнат по-голямо сътрудничество от нейна страна.
Двама представители на висшето ръководство на ДНР в момента на падането на самолета са били Александър Бородай, ръководител на московска ПР-агенция и министърът на отбраната Игор Гиркин, бивш оперативен сътрудник на руското разузнаване, известен под псевдонима Стрелков. През юни JIT обвини Гиркин и още три лица в убиство, но отбеляза, че не са "натиснали копчето" за пуска на ракетата. Гиркин отрича съпричастността си към свалянето на самолета. В прихванатите телефонни разговори Бородай съгласува организационни, финансови и кадрови въпроси със Сурков. по информация на JIT поне двама бивши бойци са заявили, че са изпълнявали заповеди на двама руски разузнавателни органи и че финансирането на ДНР почти напълно зависи от Москва.