Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руснаците гласуват конституционните промени на Путин, без той да говори много защо ги прави

01 юли 2020, 10:00 часа • 3264 прочитания

Цяла седмица милиони руснаци гласуваха за реформиране на конституцията на страната. Много от тях използваха избирателни секции, поставени на открито, по дървета и паркови пейки, предаде BBC, цитирана от БГНЕС.

Гласуването беше поощрено с томболи с награди, даващи шанс гласуващите да спечелят всичко - от ваучери за пазаруване до кола или апартамент.

Опозиционните лидери отхвърлиха целия процес като фарс, продължил цяла седмица без подходящ мониторинг или независим контрол.

Но за Кремъл промените са от жизненоважно значение. Гласуването ще разчисти пътя на Владимир Путин да остане на власт до 2036 година, ако реши. Не че президентът на Русия го спомена в обръщението си към нацията преди последния ден на гласуване.

"Гласуваме за страната, в която искаме да живеем ... и която искаме да завещаем на децата си", заяви Путин, застанал под гигантска, призрачна нова статуя на съветски войник, за да подчертае "патриотичната" тема, която пронизваше предизборната кампания.

Най-големият ремонт на конституцията на Русия от 1993 г. насам - това гласуване отчасти е за определяне на визията на Владимир Путин за Русия: посочване на ценностите и приоритетите, които той налагаше през последните две десетилетия в Кремъл.

"Путин не може просто да каже: "Трябва да направя всичко възможно, за да остана на власт! Хората се опитват да скрият истинските си действия зад нещо по-грандиозно и позитивно. Затова той казва вместо това:" Искам да създам велика Русия и да остана във властта", заяви Татяна Становая, ръководител на политически мозъчен тръст.

Новата конституция включва текстове, насърчаващи патриотичното образование, забраната за еднополовите бракове и добавя изрично споменаване на Бог - всичко това е в съответствие с нарастващия културен консерватизъм на управлението на Владимир Путин.

Тези "идеологически" текстове, наред със "социалните" като гаранции за минимална заплата, са промените, активно обсъждани в държавната телевизия и от страна на известните личности, подкрепящи властта.

За разлика от това, промените, която позволява на Владимир Путин да рестартира часовника на неговото ръководство на държавата, когато сегашният му мандат приключи през 2024 година почти не се споменава. Те бяха напълно оставени от първоначалната информация за гласуването.

А какви са тези промени - научете в материала: "Как Путин ремонтира конституцията по свой образ и подобие"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес