Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руско издание: Позициите на Халифа Хафтар в Либия отслабват

19 май 2020, 19:19 часа • 3371 прочитания

Правителството на националното съгласие (ПНС), което контролира Триполи, обяви в понеделник, 18 май, нова голяма победа над Либийската национална армия (ЛНА), ръководена от фелдмаршал Халифа Хафтар. Сред трофеите в превзетата военна база Ал Уатия е и система за противовъздушна отбрана "Панцир", която е била доставена на Хафтар от Обединените арабски емирства. Веднага след това ПНС обяви намерението си да представи на Съвета за сигурност на ООН доказателства за нарушаване на международното оръжейно ембарго върху Либия „от отделни държави“, пише руското издание "Коммерсантъ".

„С гордост съобщаваме, че нашите сили освободиха военната база на Ал Уатая от престъпните групировки. Базата ще бъде друга свободна точка на западния бряг (на Либия). Ние имаме пълен контрол над базата. Този успех не означава край на битката, но ни доближава до голямата победа“, заяви ръководителят на ПНС Файез Сарадж в понеделник, обявявайки превземането на авиобазата, стояща на 130 км югозападно от Триполи, близо до границата с Тунис. Базата е в ръцете на Либийската национална армия (ЛНА) от 2014 г.

Припомняме, че за властта в Либия се борят две основни сили - правителството на националното съгласие, базирано в Триполи и Либийската национална армия, която стои зад кабинета в Тобрук. През април миналата година силите на Хафтар започнаха атака срещу Триполи, но не можаха да превземат града, въпреки достигнаха до предградията на либийската столица. От декември Турция предоставя военна подкрепа на ПНС въз основа на официално споразумение, сключено с Триполи. Анкара започна да прехвърля в Либия не само свои военни съветници, но и сили от сирийската опозиция. ЛНА разполага с подкрепа от Египет и ОАЕ.

Триполи също твърди, че наемници от Судан, Чад, Сирия и руската наемническа група "Вагнер" се бият на страната на силите на Хафтар.

В края на април фелдмаршал Хафтар обяви, че поема пълната власт в страната, но за да реализира плана си не с думи, а в действия, той първо трябва да установи контрол над Триполи.

Битката за Ал Уатая продължава от средата на април; Силите на ПНС направиха поне три опита да щурмуват военновъздушната база. Последната битка започна в понеделник сутринта с масивни въздушни удари, последвани от сухопътна операция. Сега Триполи планира да атакува силите на ЛНА в село Тархун, на 80 км южно от либийската столица.

Силите на ПНС твърдят, че след завземането на въздушната база са открили складове с боеприпаси, оръжие и военна техника, включително руската ракетна система за противовъздушна отбрана "Панцир", която е влязла в Либия през ОАЕ. Миналия уикенд Триполи съобщи за унищожаването на още две подобни системи за ПВО.

От своя страна, представители на командването на ЛНА нарекоха загубата на въздушната база „планирано тактическо отстъпление без загуби, а не бягство“. По думите им хиляда превозни средства, бронирани превозни средства, самолети, системи за противовъздушна отбрана и една полева болница са изтеглени от базата, а силите на ПНС не са открили в нея нищо друго освен повредени системи за противовъздушна отбрана и скрап от самолети, които лежат там от 1980 година. Подчертава се, че "базата няма военно значение в момента". Говорителят на ЛНА Ахмед Мисмари обаче се дистанцира от тези твърдения.

„Ако базата нямаше военно значение тогава там нямаше да има "Панцири". Западният фронт на силите на Хафтар в близост до Триполи се поддържаше в тази база; от него хеликоптерите и дроновете извършваха удари. Сега Хафтар почти напълно загуби контрол над западната част на Либия и възможността да отреже ПНС от границата с Тунис, и така блокадата на Триполи вече не може да бъде осъществена. Единственото, което остава да се направи от ПНС, за да подсигури Триполи, е да превземе Тархун“, заяви пред „Коммерсантъ“ Кирил Семенов, експерт от Руския съвет по външните работи.

Експертът отбеляза също, че за разлика от Турция, която систематично изпълнява плана си за подкрепа на Триполи, ОАЕ са доставили системите "Панцир" за Ал Уатая твърде късно.

След като превзе базата, външното министерство на ПНС обеща да представи на Съвета за сигурност на ООН доказателства за нарушения на оръжейното ембарго в Либия от отделни държави, подкрепящи ЛНА. Говорителят на външното министерство на правителството в Триполи Мохамед Джиблави подчерта, че документираните доказателства „биха смутили привържениците на Хафтар, особено ОАЕ, Египет и Йордания“. Според него ПНС вече е успял да спре „подкрепата на силите на Хафтар от страна на Франция“, когато миналата година бяха разкрити факти около продажбата на френски противотанкови ракетни системи Javelin от армията на европейската страна. В същото време министърът на външните работи на ПНС Мохамед Сияла обеща, че нарушенията на силите на Хафтар ще бъдат разгледани в Съвета за сигурност на ООН и комисиите за налагане на санкции.

Въпросът за спазването на оръжейното ембарго срещу Либия е един от най-тежките дебати в Съвета за сигурност на ООН. Всяка от страните в конфликта се оплаква от нарушения на ембаргото. Само миналата седмица министрите на външните работи на пет държави - Египет, Кипър, Гърция, Франция и ОАЕ - осъдиха намесата на Турция в либийския конфликт и призоваха Анкара да се съобрази с оръжейното ембарго и да спре прехвърлянето на чужди войници от Сирия в Либия. Почти по същото време премиерът на правителството в Триполи Файез Сарадж заяви в интервю за италианския вестник Corriere della Sera, че военноморската операция на ЕС ИРИНИ дава предимство на ЛНА, тъй като нейната зона на действие е Средиземно море, докато силите на Хафтар получават оръжие и боеприпаси „по суша и по въздух".

В ефективността на операцията се усъмни в Москва, въпреки че именно Русия често е обвинявана, че доставя оръжие на силите на Хафтар. Обвиненията срещу Москва също идват от Триполи и от Анкара. Освен това, именно с Турция в началото на годината Русия се опита да намери компромис между силите на ПНС и ЛНА. Техният план за прекратяване на огъня, както и споразуменията, постигнати след международната конференция за Либия в Берлин, така и не бяха изпълнени.

Прави впечатление, че в понеделник, след поражението на ЛНА и победата на ПНС, президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган решиха да обсъдят по телефона ситуацията в Либия и Сирия.

„Беше отбелязана необходимостта от бързо възобновяване на примирието и междулибийски диалог въз основа на решенията на Берлинската международна конференция от 19 януари, одобрени с резолюция 2510 на Съвета за сигурност на ООН“, се казва в изявлението на Кремъл.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес