Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Руските олигарси се подготвят за американски "черен списък" с приближени до Путин

15 януари 2018, 17:30 часа • 4174 прочитания

Министерството на финансите на САЩ завършва първия си официален списък на "олигарси", близки до правителството на руския президент Владимир Путин, което разтърсва мнозина богати руснаци, опитващи се да защитят своето имущество и репутация.

Хора, които подозират, че има вероятност да попаднат в списъка, са направили стрес тестове за потенциалното въздействие върху своите инвестиции, коментират пред Bloomberg запознати. Други бизнесмени са ликвидирали цели инвестиционни структури по съвет на техни американски консултанти.

Руски бизнесмени са се обърнали към бивши служители на Министерството на финансите и Държавния департамент с опит в санкциите за помощ, за да останат извън списъка. Това заяви Дан Фрийд, който е работил в Държавния департамент и твърди, че е отказал подобни предложения. Някои руснаци са изпратили свои представители във Вашингтон в опит да избегнат разкрития за лобирането, твърди друг източник на изданието.

Очаква се докладът да се превърне в черен списък на руския елит. Създаването на списъка стана възможно заради закон, който президентът Доналд Тръмп неохотно подписа през август, за да накаже Кремъл за предполагаемата му намеса в изборите през 2016 г. Законът даде на Министерството на финансите, Държавния департамент и разузнавателните агенции 180 дни, за да идентифицират хората чрез "близостта им до руския режим и техни активи". Крайният срок е 29 януари.

Списъкът се превърна в проблем за Министерството на финансите, където някои от служителите са загрижени, че ще бъдат свързвани със санкции. Длъжностните лица от Министерството на финансите обмислят да запазят в тайна някои части от доклада – които законът позволява – и да ги публикуват под формата на писмо от Сигал Манделкер, шеф на отдела за Тероризъм и финансово разузнаване, вместо да го насочват към Службата за контрол на чуждестранните активи, която налага санкции.

"Караш хората да се засрамят. Това е стъпка преди санкциите, защото всъщност не блокира никакви активи, а има същото послание – в списък с хора сте, които са правили лоши неща", заявява Ерих Ферари, основател на Ferrari & Associates във Вашингтон и помогнал на хора да бъдат премахнати от списъка за определяне на санкциите.

Докладът трябва да включва "индекси на корупцията" с имената на олигарсите и да изброява всичките им чуждестранни активи. Законодателите очакват списъкът да даде основа за бъдещи наказателни действия срещу Русия.

Отделът за тероризъм и финансово разузнаване на Министерството на финансите работи с Държавния департамент и Службата за национално разузнаване, за да завърши доклада, заяви говорител, който отказа да обяви критериите за попадане в списъка и това дали те ще бъде оповестен публично.

"Списъкът трябва да бъде пуснат в близко бъдеще. Това е нещо, върху което сме много фокусирани", коментира министърът на финансите Стив Мнучин.

Ефектът на списъка ще зависи от начина, по който той ще бъде пуснат, заяви Адам Смит, бивш старши съветник в отдела за санкции на Министерството на финансите и сега партньор в Gibson, Dunn & Crutcher LLP във Вашингтон.

"Законът е написан по начин, който позволява неприятности, ако администрацията иска да поеме по друг път. Ако президентът иска да бъде много селективен, има възможността да го направи", каза Смит. 

Русия се стреми да защитава своя елит. Путин предупреди за възможност за влошаването на санкциите към САЩ миналия месец и въведе програма за капиталова амнистия, за да насърчи богатите руснаци да репатрират някои от своите чуждестранни активи. Той също така одобри план за издаване на специални облигации, предназначени да дадат на богатите възможност да държат своите активи в долари извън обсега на Министерството на финансите на САЩ.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес