Русия обвини САЩ за неуспешния си опит на полигона Ньонокса край Северодвинск, при който се взриви ракета с ядрен двигател.
Изпълняващият функциите на постоянен представител на Русия във Виена Алексей Карпов заяви, че ракетните изпитания са били свързани с разработването на оръжие заради излизането на САЩ от договора за ПРО през 2002 г.
Той отрече аварията да е свързана с ядрени изпитания и заяви, че няма отношение към договора за забрана на ядрените опити.
"Изпитанията, които се провеждаха на военния полигон край Северодвинск на 8 август бяха свързани с разработването на оръжие, което ние бяхме принудени да започнем да създаване като една от ответните мерки във връзка с едностранното излизане на САЩ от Договора за ограничаване на системите за ПРО през 2002 г." - коментира Карпов.
Той заяви също, че няма никаква опасност за населението вследствие на взрива край Северодвинск. По думите му, радиационният фон е с нормални стойности.
Руските власти до момента не са дали обяснения точно какво оръжие е изпитвано на полигона Ньонокса.
Първоначално руското военно министерство заяви, че става дума за изпитания на двигател с течно гориво. След това от компанията "Росатом" обявиха, че е изпитвана ракета с "радиоизотопно захранване". Но норвежкият експерт Нилс Бомер, ръководител на изследователския екип на Норвежката агенция по извеждане от експлоатация, която се занимава с безопасното третиране на отработеното ядрено гориво, е сигурен, че става въпрос за експлозия на ядрен реактор. Според Бомер наличието на смес от изотопи с кратък живот, обявено от руската държавна метеорологична служба, нямаше как да бъде установено, ако в случая е ставало въпрос за "изотопен източник" в избухнал двигател.
Според различни данни, загиналите при взрива са между 7 и 15. По данни на правителството на Архангелска област, над 100 души са били в контакт с пострадалите при взрива на полигона Ньонокса, докато са им оказвали помощ.