Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рейтингът на Путин е спаднал, сочи проучване на НПО

22 ноември 2018, 16:56 часа • 1708 прочитания

Повече от половината руснаци (61%) са уверени, че президентът Владимир Путин носи отговорност за проблемите, които стоят пред страната, сочат данни от проучване на „Левада-центр“.

22% от анкетираните са на мнение, че Путин носи отговорност само в някаква степен, а 6% са на мнение, че проблемите за страната са резултат от „обективни обстоятелства“, разкриват от организацията.

Левада-центр е неправителствена организация, която през 2016 година беше обявена за чужд агент. Това беше прието с решение на Министерството на правосъдието на Руската федерация.поред ведомството, организацията за определен период "е получила по-голямата част от чуждестранното финансиране от Съединените щати".

Съгласно действащото законодателство в Русия на "чуждестранните агенти" е забранено да участват в предизборни кампании под каквато и да е форма. Според секретаря на Обществената камара на Русия Александър Брехалов, поради статута, организацията няма да може да проведе предизборни проучвания

Статии, интервюта и коментари на експерти от организацията редовно се появяват в местни и чуждестранни медии, най-известните от които са Ведомости, RBC, Комерсант, Независимая газета, Новая газета, Изв, The Economist, The Wall Street Journal, The New York Times.

Проучване на организацията от миналата година посочва, че 55% от руснаците са били на мнение, че отговорност за проблемите на страната носи президентът, а през 2016 г. на това мнение са били 52%.

Също така рязко спада броят на руснаците, които биха гласували за Путин, ако изборите биха се провеждали следващата неделя. Според анкетата през октомври тази година за него биха гласували 56% от руснаците, а година по-рано бяха 66%.

Според шефа на „Левада-центр“ Лев Гудков по-рано социолозите са използвали механизъм на някакво своеобразно пренасяне на отговорността за проблемите на държавата от президента на други нива на властта, преди всичко на правителството, депутатите от Държавната дума и губернаторите.

„Путин като че не носеше отговорност за това. Той отговаряше преди всичко за външната политика, за авторитета на Русия на международната сцена, за възстановяването на статута на свръхдържава. Поради това към него не се отправяше никаква критика“, каза Гудков пред BBC.

Само че ситуацията се промени в средата на 2015 г., когато доходите на населението започнаха рязко да спадат и от тогава недоволството на гражданите започна все повече да се пренася към Путин. След одобряването на пенсионната реформа недоволството на хората рязко нарасна, още повече че в началото на август Путин пое върху себе си отговорността за тази реформа“, отбелязва социологът.

„Пенсионната реформа се превърна в катализатор за всичко, което се случва. От гледната точка на населението има нарушаване на принципа на социална справедливост: властите гледат на пенсията като на компенсация за загубата на трудоспособност, а населението гледа на това като на свои пари, спестени за старост и отнемани от държавата“, твърди Гудков.

В началото на октомври „Левада-центр“ публикува резултатите от допитване, според които доверието към Владимир Путин се е върнало на нивото от 2013 г. В сравнение с 2017 г. рейтингът на доверие в президента е спаднал със 17% - до 58%, т.е. се е върнал на „докримското“ си равнище.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес