Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Раждаемостта при бедните расте в световен мащаб

10 ноември 2018, 08:30 часа • 1936 прочитания

Световната раждаемост е намаляла наполовина от 1950 година, като са налице големи различия според жизнения стандарт в отделните страни. Това става ясно от проучване на Института за метрология и здравна оценка във Вашингтон (IHME), цитирано от AFP.

В изследването, публикувано в медицинското списание "Лансит", се съобщава, че общият брой на децата, които се падат на една жена в света, е намалял от 4,7 през 1950 година до 2,4 в момента.

91 държави в Европа нямат достатъчно раждания, за да запазят сегашния брой на населението си. Ситуацията в Африка и Азия е различна - ражданията там се увеличават, сочат данните на института, финансиран от фондация "Бил и Мелинда Гейтс".

Кипър е най-малко "плодовитата" нация на земята с по едно раждане средно на жена. Точно обратното важи за жените в Мали, Чад и Афганистан, които средно раждат по 6 бебета или 7 в Нигерия. Сред социалноикономическите фактори, които обясняват това неравенство, особено важна роля играе образованието.

Обикновено увеличението на населението в развиващите се страни е придружено с подобряване на жизнения им стандарт освен ако не са засегнати от войни или други бедствия, посочва Али Мокдад от Института за метрология и здравна оценка. В крайна сметка това може да повлияе на броя на ражданията. "Колкото повече се подобрява икономиката на тези страни, толкова по-вероятно е да спадне раждаемостта им", уточнява Мокдад, пише още "Монитор".

Продължителността на човешкия живот се е увеличила от 1950 година от 48 на 71 години средно за мъжете и от 53 до 76 години средно за жените по света. По-продължителният живот води и до по-специфични здравни проблеми - сърдечносъдовите заболявания са основната причина за смъртността по света, коментират още авторите на изследването. 

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес