Въздушните удари срещу сирийските бунтовници са се увеличили със 150%, откакто Русия се намеси в конфликта през 2015 г. Това помага на режима да утрои територията под негов контрол, сочи доклад на Центъра за тероризъм и бунтове на IHS Jane (JTIC), цитиран от БГНЕС.
Анализът също така сочи, че само 14% от ударите са срещу групировката „Ислямска държава“ (ИД). Докладът за ситуацията отбелязва, че сирийските власти са увеличили своя контрол от 16% през септември 2015 г. на 47% през март 2018 г. Руската намеса не само гарантира оцеляването на режима на сирийския президент Башар Асад, но и промени хода на войната. "Руската намеса предостави на сирийското правителство време и пространство да концентрира силите си в ключови стратегически области и да използва огромна сила, за да възстанови контрола си върху окупираната територия", заяви Матю Хенман от JTIC.
"Записаните от JTIC данни подчертават ключовата роля, която са изиграли въздушните удари в тази стратегия, като опозиционните сили в голяма степен не могат да се защитават, да не говорим за възпроизвеждането на заплахата от въздуха", коментира още експертът. От IHS Jane уточняват, че силите на Асад успешно са превзели отново големите градски центрове като Халеб и Хомс, както и са осигурили границата с Ливан, и са овладели заплахата от ислямистките бунтовници в Идлиб.
Между септември 2015 г. и март 2018 г. броят на руските и сирийските въздушни удари се е увеличил до 6833 от предишни 2735. От тези удари 960 са насочени към ИД - около 14%, но мнозинството е срещу други бунтовнически групи, се казва още в доклада. Ударите са били "особено концентрирани в области, където ИД е имала малко или никакво оперативно присъствие", отбелязват анализаторите.