Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Против войната в Украйна: Кои руски олигарси говорят

17 август 2023, 07:25 часа • 3917 прочитания

От февруари 2022 г. насам само шепа руски олигарси са се изказали срещу инвазията в Украйна. Дали тяхното публично осъждане на войната е достигнало до руската общественост и до Кремъл?

"Нахлуването на Русия в Украйна е варварско и аз съм категорично против него. Ужасен съм от съдбата на хората в Украйна - много от тях са мои лични приятели и роднини, чиито къщи се бомбардират всеки ден", заяви миналата седмица Аркадий Волож, съосновател на базираната в Русия търсачка "Яндекс".

Той е един от многото олигарси, които бяха засегнати от санкциите на ЕС през юни 2022 г.

Това беше категорично изненадващо изявление, което недвусмислено осъжда войната на Владимир Путин срещу Украйна и което постави Волож в доста краткия списък на руските олигарси, които се изказаха срещу инвазията от февруари 2022 г., пише "Евронюз".

Волож се премести в Израел през 2014 г., подаде оставка като главен изпълнителен директор на "Яндекс" и напусна нейния борд миналата година, след като ЕС включи компанията в списъка на санкционираните руски предприятия. Тогава ЕС реши, че търсачката е "отговорна за популяризирането на държавни медии и наратив като резултат от търсенето, както и за премахването на критично за Кремъл съдържание, като например такова, свързано с агресивната война на Русия срещу Украйна". Европа също така обвини Волож, че "материално или финансово" подкрепя инвазията. Той нарече решението "погрешно".

Поддават ли се руските олигарси на западния натиск?

Неотдавнашното публично осъждане на войната от страна на Волож може да се окаже пример за това, че наложените от ЕС санкции са сработили като са разрушили предполагаемата лоялност на Волож към Путин. Но това едва ли е така, според Емили Ферис, научен сътрудник по въпросите на руската и евразийската сигурност в Кралския институт на обединените служби (RUSI), британски мозъчен тръст в областта на сигурността и отбраната.

"Повечето от олигарсите, честно казано, не са се изказали срещу войната. Това е така, защото повечето от тях все още са в Русия и все още имат активи там. Не съм видяла толкова много олигарси да изнасят активите си от Русия - и това отчасти се дължи на факта, че всъщност е много трудно да се направи", каза Ферис.

Сред малцината други известни руски олигарси, които публично осъждат войната, е Олег Тинков, основател на Тинкоф Банк - един от най-големите кредитори в Русия, който миналата година се отказа от руското си гражданство и осъди "фашизма на Путин". Преди него същото направи и израелско-руският инвеститор Юрий Милнер, който през 2014 г. напусна Русия и замина за САЩ.

Общото между всички тези олигарси е, че са извън Русия.

"Ако си в Русия, е много трудно да говориш срещу войната, тъй като може да се окажеш подложен на съдебно преследване. Тези, които искат да запазят бизнес връзките си с Русия, до голяма степен мълчат и само тези, които са извън страната и до голяма степен са прекъснали бизнес връзките си с Русия, са готови да говорят открито. И дори сред тях те не са много", заяви Дейвид Люис, професор по глобална политика в университета в Ексетър, Великобритания.

Люис добави, че идеята, че санкциите ще настроят олигарсите срещу Путин, винаги е била "доста наивна".

Членовете на руския елит, които се стремяха да се дистанцират от позицията на Кремъл по отношение на Украйна, реагираха сдържано на войната, като предпочитаха да избягват публичната подкрепа за инвазията, вместо да се изказват против нея, каза Ферис. Това е една от причините, поради които в Русия острото осъждане на войната от страна на Волож почти не предизвика вълнение.

"Мисля, че това имаше много малко практическо въздействие", казва Ферис. "Хората в Русия не гледат на олигарсите и на местните бизнесмени като на морален компас за нацията."

Изявленията на олигарсите, осъждащи войната, са много слабо отразени в руските медии, "ако изобщо са отразени", добавя Ферис. И подчертава, че няколкото бунтарски прояви на руските олигарси в чужбина не могат дори да надраскат имиджа на Путин у дома.

"Всъщност властта му не се диктува от тези дребни олигарси, а от военните лидери, въоръжените сили, хората, които са му близки - и в тази група не е имало никакво нарушение в консенсуса им по отношение на войната", смята Ферис.

Ако олигарсите, които се обявяват против войната, бяха онези със значително присъствие в страната, които ръководят компании, в които работят стотици и хиляди хора, които могат да загубят работата си заради неподчинението им, това би имало значение за Путин и руското общество. Но това е малко вероятно да се случи.

"Всички, които печелят значителна сума пари в тази страна, дължат по-голямата част от собствеността си на Путин, защото той е създал условията, които им позволяват да станат толкова влиятелни. Би било невероятно глупаво да се тръгне срещу него", разсъждава Ферис.

Но има и мнение, че осъдителните думи от страна на руските олигарси в изгнание "определено са нещо добро" - защото са симптоми, че нещата в Русия са зле.

 

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес