В резиденцията на президента на Република Молдова се срещнаха президентът на страната Игор Додон и лидера на Приднестровието Вадим Красноселски. Последният път, когато те проведоха разговор на четири очи, е било преди година, след което си направиха почивка по инициатива на приднестровското ръководство, което постави условието: да се срещат само когато наистина има какво да обсъдят. Този път имаше въпроси за обсъждане, отбелязва руският вестник „Независимая газета“, цитиран от агенция "Фокус", в коментар за бъдещето на приднестровския въпрос.
Основният от важните въпроси за обсъждане е финансовата блокада на приднестровските предприятия от молдовските банки, която намали обема на производството в непризнатата република и износа на продукти, купувани главно от държави от ЕС. Това създаде напрежение в отношенията на страните, които се договарят за пълно уреждане на приднестровския конфликт.
Те се опитват да решат този проблем от 30 години, но всички опити се провалят. А блокадите - икономически, финансови, митнически и политически - не допринасят за увеличаване на взаимното доверие в страните. Въпреки това президентът на Република Молдова Игор Додон вярва, че въпросът за Приднестровието може да бъде решен, при това, бързо. За целта според него е необходимо приднестровците да участват в президентските избори през следващата година в Молдова. Додон най-вероятно ще се кандидатира за втори път и гласовете на жителите на Приднестровието, които симпатизират на Русия, ще бъдат добре дошли за него. Достатъчно е Додон да се появи отново в телевизията до Владимир Путин, например на 9 май, и приднестровците ще гарантират победата му. Освен ако, разбира се, те не откажат да участват в гласуването.
Вярно е, че Додон ще има сериозен противник на изборите - премиерът Мая Санду. Популярността ѝ в републиката нараства, както и подкрепата на Запада. Неотдавнашният ѝ отказ от участие в срещата на върха на държавните ръководители на страните от ОНД няма да добави за нея гласове от Приднестровието. Но все още има много време преди изборите и доста неща може да се променят. Например настроението на ръководството на Приднестровието.
Тираспол многократно подчертава, че те няма да обсъждат въпроса за обединението с Кишинев. По-рано Красноселски отхвърли предложението на Додон за провеждане на референдум на двата бряга на Днестър за възстановяването на една единната държава: „През 2006 г. в Приднестровието хората се изказаха за независимостта на Приднестровието с последващото му присъединяване към Русия“.
Додон вярва, че всичко може да се оправи. „Жителите на Приднестровието са граждани на Република Молдова и имаме общо бъдеще“, каза Игор Додон. "Приднестровието, което е разположено между Молдова и Украйна, настоява за независимост, което е нереалистично", каза Додон по-рано. Той подчерта: „Непризнатата Приднестровска република има само два варианта: или да се обедини с Молдова, или - с Украйна.“ Той обещава автономия с широки правомощия на непризнатата република: „Приднестровието ще запази всичко, което е сега, с изключение на няколко неща. Това е обща граница, единна банкова система, обща данъчна система и съдебна система. Всички останали - знамето, химнът, герб, бюджет, парламент, министър-председател - може да останат в Приднестровието".
Додон вероятно е обсъдил тези перспективи с Вадим Красноселски на последната среща. Но само Русия може да повлияе на позицията на Приднестровието. Молдовските политици и експерти са сигурни в това. Ако на Тираспол бъде препоръчано в Москва да се съгласи да участва в молдовските избори, приднестровците могат да отидат до избирателни секции. Общият вот ще означава обща държава. Въпросът е дали Кремъл иска това.