Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правозащитници: Производителите на Covid ваксини нарушават правата на бедните да се ваксинират

23 септември 2021, 07:10 часа • 1828 прочитания

Шест от водещите производители на фармацевтични продукти в света са отговорни за масови нарушения на правата на човека, сочи доклад на международна неправителствена независима организация за защита на правата на човека "Амнести интернешънъл".

AstraZeneca, BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna, Novavax и Pfizer отказват да споделят технологиите за създаване на ваксините им, не доставят ваксини срещу COVID-19 на бедните страни и продължават да стимулират складирането на лекарства в богатите държави. Правозащитници призоваха за радикална промяна на курса и прекратяване на "национализма на ваксините".

Лидерите на световния фармацевтичен пазар създадоха безпрецедентна криза с правата на човека заради доставката на ваксини срещу коронавирус. Това се посочва в нов доклад на Amnesty International. Шестте компании, посочени в доклада, са включени в Big Pharma - група от водещите фармацевтични компании в света, чиито годишни приходи надхвърлят 30-50 млрд. долара. Според доклада на правозащитната организация поради неравномерното разпределение на ваксините им, и нежеланието им да си сътрудничат с хуманитарни програми, само 1% от населението на бедни страни е ваксинирано срещу коронавируса. Докато в богатите страни делът на напълно ваксинираните е достигнал 55%, пише БГНЕС.

Друго твърдение на правозащитниците е, че всички тези фармацевтични компании отказват да премахнат ограниченията върху използването на интелектуална собственост по отношение на производството на ваксини - инициатива, инициирана от Световната здравна организация, Индия, и Южна Африка. И шестте фармацевтични гиганта отказаха да участват в програми за увеличаване на глобалното предлагане чрез споделяне на знания и технологии за ваксините.

Неправителствената организация цитира някои факти за конкретни компании като доказателство за „ваксинален национализъм“ и нарушения на правата на човека. Например, Pfizer и BioNTech са доставили девет пъти повече препарати срещу коронавирус само в Швеция, отколкото във всички страни с ниски доходи, взети заедно. Moderna никога не е доставяла нито една доза на бедните страни. Заедно с Johnson & Johnson те нямат планове поне до 2022 г. да участват в инициативата COVAX - спонсорирана от СЗО програма, която доставя лекарства безплатно на най-нуждаещите се страни.

Някои членове на Big Pharma продължават да складират ваксини за най -богатите страни в ЕС и САЩ. Всичко това доведе до това, че 79% от 5,76 милиарда инжекции са приложени в страни с висок среден доход. А бедните страни представляват само 0,3% от статистиката на ваксинираните. Най-тежко засегнатите страни са Африка, Латинска Америка, Азия.

„На фона на това огромно неравенство, BioNTech, Moderna и Pfizer планират да генерират 130 милиарда долара до края на 2022 г. Печалбата никога не трябва да надделява над човешкия живот“, казват от Амнести Интернешънъл, и добавят, че настоящата ситуация води до десетки хиляди предотвратими смъртни случаи всеки ден.

За "Национализма на ваксините" многократно говори и СЗО. Директорът на организацията твърди, че натрупването на дози от препаратите от развитите страни само изостря пандемията от COVID-19, като коронавирусът продължава активно да циркулира там, да мутира, да придобива по-агресивни форми и да се предава. По този начин усилията на богатите страни да ваксинират своите граждани се изравняват и пандемията се забавя.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес