Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поредната грешка в превода, която изяде главата на Тръмп

15 март 2019, 08:30 часа • 4329 прочитания

В четвъртък сутринтa Доналд Тръмп отправи остро послание преди вота в Сената. Горната камара на Конгреса щеше да гласува дали да блокира обявената от президента кризисна ситуация. "Вот на републиканските сенатори за днешната резолюция е вот за Нанси Пелоси (бел. ред. - лидерът на демократите в Камарата на представителите на Конгреса и говорител на тази камара), престъпността и демократите, подкрепящи отворени граници", написа Тръмп в Twitter.

Скоро след това, помощници на кабинета разпратиха този туит до републиканските сенатори, за да могат последните да разберат какво мисли президента за предстоящия вот.

Совалките в последния момент не успяха да потушат републиканския бунт, чиято поява беше белязана от учудващо число. Цяла дузина червени сенатори се присъединиха към демократите, за да спрат опита на Тръмп за финансиране на гранична стена.

Можеше и да не се стигне до това, казват републиканци. Нещата щяха да стоят по друг начин, ако Тръмп контактуваше по-често със сенаторите. Можеше да направи и скромни отстъпки относно Закона за извънредните ситуации и предложеното ограничаване на президентските правомощия.

Оказа се, че и служителите в Белия дом отдавна са отказали да преговарят от името на президента. Сега те просто разпращат негови туитове, вместо да се опитат да водят диалог или да постигнат компромис.

Заместник-съветникът по правни въпроси Пат Филбин и ръководителят на правния отдел Шахира Найт бяха извикани на среща с президента и трима сенатори. Изглежда дискусията им не е открила решение на конфликта Тръмп – Републиканска партия. Всъщност, Найт ще сподели пред колеги, че импровизираната среща е създала повече проблеми, отколкото решения. Сенаторите раздразнили президента, защото не излели с обща позиция по казуса с гласуването в Сената. Същите сенатори пък споменали пред свои колеги, че Тръмп е бил доста ядосан заради предстоящия вот. Това било доста изненадващо с оглед на спокойния му тон по-рано през деня. В крайна сметка тримата сенатори подкрепиха президента, но дванайсет техни съпартийци направиха точно обратното.

До четвъртък сутринта Тръмп вече бе изстрелял три туита, приканващи републиканците да не дават гласа си за Нанси Пелоси. Той направи намек с половин уста, че може да преразгледа поправка в Закона за извънредните ситуации. Но републиканците, които не одобряваха обявяването на кризисно положение, вече имаха план. Те щяха да влязат в битка, за да защитят конституцията и разделението на властите. Тръмп бе далеч по-семпъл в изказа: "Днешният проблем е СИГУРНОСТ НА ГРАНИЦАТА и престъпността! Не гласувайте с Пелоси!"

"Голяма част от контекста ще бъде изгубена. И на всичко това няма да се гледа добре", каза сенатор Джон Корнин, който първоначално изрази загриженост на тема извънредни ситуации, но в крайна сметка подкрепи президента. "Това ще е нещо, което хората ще възприемат спрямо своята политическа окраска", добави той.

"Президентът гледа на вота като вот за сигурност по границата. И аз разбирам неговата гледна точка. Но според мен, републиканските гласове "срещу" президента не са срещу сигурността. Те са "за" разделението на властите", споделя сенатор Джон Кенеди.

Въпреки опитите си да спечели подкрепата на сенаторите в Twitter или пред медии, Тръмп така и не се обърна пряко към някого. Той също не вдигна слушалката на телефона, за да убеди някой от тези дванайсет да смени позицията си.

Сенатор Джони Исаксон, който подкрепи Тръмп, сподели, че медиите са били по-заинтересувани от позицията му, отколкото Белия дом. „Вие бяхте по-добри от тях,“ пошегува се той пред репортери.

По това какви усилия положи Републиканската партия за справяне с проблема може да се загатне колко сериозен реално беше той. В продължение на три седмици темата за предстоящия вот доминираше срещите на червените. А за някои от сенаторите гласуването бе мъчително.

Сенатор Тим Тилис остро разкритикува обявеното извънредно положение на страниците на The Washington Post. Скоро след това той вече търсеше допирна точка с Белия дом относно Закона за извънредните ситуации. В крайна сметка той гласува против. Така постъпи и сенатор Кори Гарднър, който пък отказваше да говори по темата няколко дни преди самия вот. Той потупа Тилис по гърба след като последният обяви публично позицията си. И за двамата сенатори не е сигурно, че ще си спечелят още един мандат в Горната камара.

За избраните наскоро сенатори вотът беше къде, къде по-лесен. Сенатори Сюзън Колинс и Ранд Пол подкрепиха резолюцията от ден първи. Мит Ромни каза на Тръмп, че ще гласува "за", но не оповести решението си публично цяла седмица. Явно това бе опит да не изпадне в ситуация, принуждаваща го да смени позицията си. Все пак вървяха слухова, че Тръмп ще удържи фронта.

Сенатор Лиса Мурковски, макар и изявила подкрепа за резолюцията, изглежда бе заинтересувана от дискусия по Закона за извънредни ситуации. Ако от Белия дом я бяха убедили да гласува "против" и бяха допуснали само три червени гласа "за", то битката нямаше да е загубена. Гласът на вицепрезидентът Пенс щеше да обърне ситуацията в полза на Тръмп и така да му спести първото вето, откакто е на власт.

Във вторник Майк Пенс се срещна на четири очи с група републикански сенатори, за да загатне, че с Белия дом може да се постигне споразумение за ограничение на президентските правомощия. Само 24 часа по-късно Тръмп попари надеждите им за договорка.

"Това, за което се надявах, е да убедя президента да предприеме друг подход… исках да видя дали подкрепа за законопроекта на сенатор Лий би ме накарала да сменя позицията си", каза сенатор Ламар Алекзандър.

Освен, че беше поражение за Тръмп, вотът показа колко много сенатори са се опитали да преговарят с държавния глава. Изглежда, за тях вот срещу него е било твърде рисковано начинание. Сенатори Туми, Лий и Рубио бяха от републиканците, опитали възможностите за споразумение с Белия дом. В крайна сметка, те се натъкнаха на незаинтересован от последствията Тръмп. Следователно, те не го подкрепиха във Сената.

"Иронично е - защото, всъщност, подкрепям изграждане на бариери по границата ни", каза Туми относно неговото стълкновение с президента.

А Тръмп не се спира - пак в Twitter той продължава войната, с крясъци "ВЕТО".

Автори: Бъргес Евърет и Елиана Джонсън, за Politico; Превод: БГНЕС

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес