Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Politico: Заплашват ли Германия и Франция САЩ с търговска война?

01 ноември 2022, 18:30 часа • 9556 прочитания

Франция и Германия искат да преговарят с Вашингтон за нелоялна конкуренция, но са готови да отвърнат на удара, ако е необходимо, предупреждава американското издание Politico в свой анализ.

След публично разногласие Олаф Шолц и Еманюел Макрон откриха нещо, за което и двамата са съгласни: нарастваща тревога за нечестната конкуренция от САЩ и потенциалната необходимост Европа да отвърне на удара.

Германският канцлер и френският президент обсъдиха общите си опасения по време на близо три часа и половина разговори на обяд с риба, вино и шампанско в Париж.

Те се съгласиха, че скорошните американски планове за държавни субсидии представляват изкривяващи пазара мерки, които имат за цел да убедят компаниите да преместят производството си в САЩ, според хора, запознати с техните дискусии. И това е проблем, който те искат Европейският съюз да реши.

Срещата на Шолц и Макрон по този въпрос дойде след публични разногласия през последните седмици по ключови политически въпроси като енергетиката и отбраната, анализирайки това, което често се разглежда като централен политически съюз на ЕС между двете му най-големи икономики.

Но въпреки че обядът им дойде на неудобен фон, и двамата лидери се съгласиха, че ЕС не може да остане бездействащ, ако Вашингтон прокара напред в сегашния му вид своя Закон за намаляване на инфлацията, който предлага данъчни и енергийни облекчения за компании, инвестиращи на територията на САЩ. По-конкретно, наскоро подписаното законодателство на САЩ насърчава потребителите да „купуват американско“, когато става въпрос за избор на електрическо превозно средство – ход, който е особено неприятен за големите автомобилни индустрии като Франция и Германия.

Посланието от обяда в Париж е: ако САЩ не намалят обхвата на закона, тогава ЕС ще трябва да отвърне на удара. Ще са необходими подобни схеми за стимулиране на компаниите, за да се избегне нелоялна конкуренция или загуба на инвестиции. Този ход би потопил трансатлантическите отношения в нова търговска война.

Макрон беше първият, който направи публично грубото предупреждение. „Имаме нужда от Закон „Купувай европейско“ като американците, трябва да запазим [нашите субсидии] за нашите европейски производители“, каза френският президент в сряда (26.10) вечерта в интервю за телевизионния канал France 2, имайки предвид държавните субсидии за електрически автомобили.

Макрон също спомена подобни опасения относно държавно субсидираната конкуренция от Китай: „Имате Китай, който защитава индустрията си, САЩ, които защитават своята индустрия, и Европа, която е отворена къща“, каза Макрон и добави: „[Шолц и аз] имаме истинско сближаване, за да продължим напред по темата, имахме много добър разговор.“

Най-важното е, че Берлин, който традиционно е по-неохотен, когато става въпрос за конфронтация със САЩ в търговски спорове, наистина подкрепя предложението на Франция. Шолц е съгласен, че ЕС ще трябва да въведе контрамерки, подобни на схемата на САЩ, ако Вашингтон откаже да се заеме с ключови опасения, изразени от Берлин и Париж, според хора, запознати с мисленето на канцлера.

Шолц не е голям почитател на формулировката на Макрон за „Закон за купуване на европейско“, тъй като тя напомня за почти 90-годишния „Закон за купуване на американско“, който често е критикуван, че е протекционистки, защото облагодетелства американските компании. Но канцлерът споделя опасенията на Макрон относно несправедливите конкурентни предимства.

По-рано Шолц обяви публично, че Европа ще трябва да обсъди със САЩ „в голяма дълбочина“ Закона за намаляване на инфлацията.

Като удар върху индустриалното ядро на Германия, химическият гигант BASF обяви планове за намаляване на своите бизнес дейности и работни места в Германия, като шефът на компанията Мартин Брудермюлер цитира и повишените цени на газа, които той критикува, че са шест пъти по-високи от тези в САЩ – а също така нарастващата регулация на ЕС като причина.

„Решенията на успешна компания като BASF показват, че трябва да подобрим цялостната привлекателност на Германия като място за бизнес“, каза германският министър на финансите Кристиан Линднер в туит, обещавайки да предприеме различни мерки като „данъчни облекчения за частни инвестиции“.

Преди обаче да извадят „тежките оръжия”, Шолц и Макрон искат да се опитат да постигнат договорено решение с Вашингтон. Това трябва да стане чрез нова „Работна група ЕС-САЩ по Закона за намаляване на инфлацията“, която беше създадена по време на среща между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и заместник-съветника по националната сигурност на САЩ Майк Пайл.

Освен това министрите на търговията от ЕС ще се съберат на неофициална среща в Прага, като търговският представител на САЩ Катрин Тай планира да присъства, за да обсъди напрежението.

В Брюксел Комисията също гледа със загриженост на формулировката на Макрон за закона „Купувайте европейското“, която предизвиква протекционистични тенденции, с които институцията на ЕС отдавна се опитва да се бори.

„Всяка мярка, която предприемаме, трябва да бъде в съответствие с правилата на Световната търговска организация“, каза служител на Комисията, добавяйки, че Европа и САЩ трябва да разрешават различията чрез преговори и „да не се спускат към мерки за търговска война, каквито имахме при [бившия президент на САЩ] Тръмп."

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес