Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пет вида оръжия, за които трябва да се внимава по време на руско-китайските военни игри

13 септември 2018, 16:00 часа • 14520 прочитания

От вторник, 11 септември, в продължение на пет последователни дни Русия ще демонстрира военна сила, като организира най-големите за последните 40 години военни учения. Очаква се президентът Владимир Путин да посети маневрите „Изток -2018”, в които ще участват 300 хил. руски войници от Източния и Централния военен окръг.

Кремъл не е правил нищо подобно от 1981 година насам. Монголия и Китай също ще изпратят свои контингенти, докато държавата член на НАТО Турция съобщи, че все още „разглежда предложението” да вземе участие в ученията. Началникът на генералния щаб на Русия Валерий Герасимов обяви, че в маневрите ще бъде включено много от модернизираното и ново въоръжение, включително танкове, бойни самолети и кораби, пише в своя статия изданието Business Insider.

Ето пет вида оръжие, на които си струва да се обърне внимание по време на ученията „Изток". Преди всичко трябва да се проследят действия на руския Су-35 – многоцелеви изтребител от четвърто поколение с място за един пилот на борда и два двигателя. Този самолет се превърна в символ на руско-китайското военно сътрудничество, след като Народно-освободителна армия на КНР поръча 24 такива самолета през 2015 година. В края на миналата година в арсенала на Пекин се появиха 14 СУ-35. Доставката на останалите самолети трябва да се осъществи до края на следващата година.

Су-35 е снабден с пасивен радиолокационен радар, способен да установява цели в радиус от 400 км. Той може и да проследява до 30 въздушни обекта едновременно. Но руските военно-въздушни сили бяха първите, които ги закупиха през 2009 година, а след това Русия ги разположи в Далечния Изток през 2016 година, което съвпаднат с разгръщането на ПВО системите С-400.

Следва да се обърне внимание на фронтовия бомбардировач Су-34. Това е свръхзвуков самолет със среден обсег на действие. Това е двуместен самолет, разработен на базата на Су-27Б, снабден с два двигателя. Той е разработен за нанасянето на тактически удари по наземни и морски цели. През 2016 година Русия разгърна своите СУ-34 в Иран и Сирия за нанасянето на авиоудари в Сирия. Благодарение на своите разузнавателни възможности, този самолет е способен да нанася удари както през деня, така и през нощта.

Що се отнася до сухопътната техника, то трябва да се обърне внимание на руските танкове Т-90С. Техният оръдеен купол (въртяща се кула) е снабдена с лазерна система за насочване, която насочва към целта ракети 9M119 „Рефлекс”. Радиусът на действие на последните достига 4 км. При това ракетите достигат целите на максимално разстояние за 11,7 секунди. Тяхната задача е да унищожават танковете с активна броня, а така също и да свалят въздушни цели, които летят ниско, например хеликоптери.

Също така може да се проследи и как по време на ученията ще действат ракетните фрегати "Адмирал Горшков", известни като "Проект 22350". Това са най-новите руски фрегати, които са били въведени на въоръжение през юли. Те са снабдени с крилати ракети „Калибр”. Тези ракети са способни да поразяват цел в радиус от 1500-2000 км. Русия ги използва в Сирия, но ги изстрелва не от кораби, а от наземни платформи.

Китайските танкове Т-99С, снабдени със 125-милиметрово оръдие също ще участват в ученията "Изток 2018". За първи път Пекин показа тези танкове по време на 50-годишнината от основаването на КНР през 1999 г. Както руския Т-90С, така и китайските танкове са снабдени с ракети 9M119 "Рефлекс" и системи за лазерно насочване. Но за разлика от руския аналог, китайската бойна машина повтаря дизайна на американския М1А1 и германския „Леопард-2”.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес