Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Освен в Средиземно, какво прави Турция и в Черно море?

14 септември 2020, 20:00 часа • 5198 прочитания

Турция възнамерява да изпрати втори сондажен кораб в Черно море, за да засили процеса на търсене на нови находища на природен газ. Както съобщава агенция Reuters, съответстващото заявление е направено от турския министър на енергетиката Фатих Донмез.

„Нашият сондажен кораб „Кануни“, чиято подготвителна работа продължава, ще започне сондаж в Черно море“, каза той. Кануни ще подкрепи сондажния кораб „Фатих“, който според турските власти е открил 320 милиарда кубически метра природен газ на около 100 морски мили северно от турското крайбрежие.

В момента Турция внася почти всички свои енергийни ресурси и всяко откриване на находища ще помогне за намаляване на дефицита на тези ресурси. Анкара казва, че Турция може скоро да обяви откриването на нови находища в Черно и Средиземно море, като това трябва да се случи през октомври. 

Тези слухове се разпространяват в местната преса, тъй като повече от една четвърт от дългосрочните договори за газ на Турция изтичат догодина. Това се отнася за вноса на газ по тръбопровода на руския „Газпром“ и азербайджанския SOCAR, както и сделката за втечнен природен газ с Нигерия.

Някои експерти вече предполагат, че раздутите слухове за турското „газово чудо“ може да се окажат блъф за оказване на натиск върху доставчиците на синьо гориво, за да се постигнат по-благоприятни условия.

Турция също така извършва проучвателни операции в Средиземно море, което доведе до конфронтация с Гърция и Кипър за притежаването на потенциални въглеводородни ресурси в района.

Междувременно министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу заяви в понеделник, че Анкара не очаква санкции от Европейския съюз (EС) за проучвателните дейности в спорните води на Източното Средиземноморие, предаде вестник Yeni Safak, цитиран от агенция "Фокус".

Брюксел заяви, че напълно подкрепя държавите членки Гърция и Република Кипър в спора и посочи, че изготвя потенциални санкции, ако диалогът не започне. Чавушоглу коментира още, че Турция е отворена за разговори без предварителни условия.

Припомняме, че напрежението между Турция и Гърция в Източното Средиземноморие възникна преди месеци, когато Турция изпрати проучвателни кораби във води, за които Кипър и Гърция твърдят, че са техни изключителни икономически зони. Турция пренебрегна призивите да напусне спорните води и проведе военни учения в Източното Средиземноморие в отговор на учения, организирани от Гърция, Кипър, Франция и Италия това лято.

И още. Представители на Гърция и Турция трябва да се срещнат в централата на НАТО в Брюксел във вторник за технически военни преговори, насочени към деескалация на напрежението между Атина и Анкара.

Темата продължава и в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес