Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Навални: първият трън в розовата градина

02 февруари 2021, 13:58 часа • 1566 прочитания

Планът за „розова градина без тръни“, където няма опозиция, успешно реализиран от руския президент Владимир Путин в продължение на 21 години, за пръв път започна да буксува, пише Дженк Башламиш във в. „Джумхюриет”. Ето какво гласи текстът му, в превод на БГНЕС.

"44-годишният Алексей Навални, чието име Кремъл от години избягва да споменава, е този, който през последните две седмици извежда на улиците недоволните от властта маси, въпреки полицейското насилие и зимните студове. От 2008 г. Навални се опитва да се бори с корупцията в Русия, но той е в черния списък на проправителствените медии. Използвайки такива популярни канали като YouTube и Twitter, Навални стана „лидер на опозицията” в държава, в която няма истинска опозиция.

Повратният момент, който притисна властта в ъгъла, беше отравянето на Навални с химическо вещество, наречено „Новичок”, през август миналата година. Опасявайки се от нарастваща реакция отвън, Кремъл позволи на младия лидер, който беше обвинил руските разузнавателни служби, да се подложи на лечение в Германия. На въпрос за обвиненията в отравяне Путин иронично отговори: „Кой има нужда от него! Ако искаха да ги отровят, щяха да го направят докрай”, като при това той не спомена името му и го посочи като „пациент в Берлин ”. След приключване на лечението, но по всяка вероятност в очакване на смяна на властта в Съединените щати, за да окаже натиск върху Путин, Навални се завърна в Москва преди две седмици, знаейки, че ще бъде арестуван и наистина беше задържан директно на летището. В момента той очаква процес, където може да бъде осъден на дълъг престой в затвора. Докато е в ареста Навални направи това, което никой не очакваше, и публикува видеоклип със заглавие „Дворец за Путин: Историята на най-големия подкуп“. Филмът, гледан от над 105 милиона души по целия свят благодарение на английските субтитри, твърди, че за Путин е построен ултралуксозен дворец на стойност 1,3 милиарда долара в Геленджик на брега на Черно море. Основната теза на почти двучасовото видео е, че руският лидер от края на 80-те години, заедно с неговия вътрешен кръг, е създал мрежа от подкупи и корупция.

Позицията на „жертва”

След публикуването на филма поддръжниците на Навални, по негов призив, за първи път от много години, организираха протести в повече от 100 града на страната, първо на 23 януари, а след това миналата неделя, 31 януари, при което хиляди хора бяха задържани. Най-фрапиращото обаче беше, че самият Путин трябваше да отрече твърденията за двореца, като направи изявление относно видеото. Всъщност възгледите на Навални, който принуди руския лидер да заеме отбранителна позиция, може би за първи път по време на неговия мандат, са неизвестни по много въпроси. Нещо повече, някои дори го обвиняват в расизъм поради минали изявления. По един или друг начин Навални, намирайки се в положението на „жертва“, тъй като е арестуван, включително чрез видеоклипа, получи психологическо превъзходство над властите и всъщност постигна сила, която той не притежаваше. Подкрепен в големите градове най-вече от средната класа и младите хора, които вече започват да искат повече демокрация, Навални остава безразличен към по-голямата част от руското общество. И би било погрешно да се записват изцяло в неговия актив уличните протести, защото тук има различни фактори, от непрекъснати икономически трудности до познатото лице на Путин."

Може ли Навални да бъде истинска алтернатива на властта? Може ли в Русия да избухне народно въстание, подобно на белоруското? По въпроса как могат да се развият социалните събития не бива да се гадае като по утайката от кафе. Обаче Путин, който за пръв път срещна „трън“ в градината, за която той усърдно се грижеше, без значение колко мощен е той, очевидно няма да може да седи в креслото си толкова удобно, колкото преди. Ходът на събитията ще определи дали Кремъл ще продължи да използва погрешната тактика, която направи Навални герой.

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес