Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Натиска ли Русия и финансово през опозицията, за да спре Албания за ЕС?

21 януари 2020, 10:30 часа • 3161 прочитания

Това, че най-голямата опозиционна партия в Албания, Демократическата партия на Люлзим Баша, прави всичко възможно, за да попречи на страната да започне преговори с ЕС чрез задълбочаване на вътрешните конфликти, може би в интерес на Русия в региона, коментира германският таблоид Bild в свое разследване, цитирано от БГНЕС.

Най-тиражният германски вестник свързва Баша, канадския лобист и политически стратег Ник Музин и няколко руски компании с връзки към  Кремъл, и твърди, че има доказателства за активното им лобиране за блокиране на европейската интеграция на страната.

Документите на Министерството на правосъдието на САЩ показват, че Музин е ангажиран като лобист от албанската опозиционна партия. Музин не е кой и да е. Той е един от най-известните лобисти в Северна Америка, в чийто списък с клиенти влизат бившият президент Джордж Буш, сенаторите Тед Круз и покойният Джон Маккейн, както и Доналд Тръмп. За тримесечен ангажимент Музин получил 675 000 евро от Демократическата партия на Албания. Таксата и произходът на парите сега повдигат много въпроси за Баша, чийто подпис е на договора. Защото като хонорар са били изброени три пъти по 25 000 долара, а са платени далеч повече.

През юни миналата година поради това плащане прокуратурата в Албания започна производство срещу Баша. Лидерът на опозицията отхвърля подозренията и твърди, че правителството води мръсна кампания срещу него.

Откъде са дошли парите?

Според американските власти най-голямото плащане е извършено от базираната в Единбург компания "Биниат трейд".

"Следи от "Биниат трейд" има по целия свят - от Шотландия до Белиз и оттам до Русия", пише Bild. Но официално фирмата няма такива активи, тъй като според британските закони тя има само 100 британски лири начален капитал. В историята участва американското списание "Мадър Джоунс", което миналата година откри, че зад шотландската офшорна компания стоят влиятелни руски бизнесмени. Един от тях е Евгений Шереметиев, който притежава дялове в няколко руски компании.

"За албанския премиер Еди Рама това е ясен сигнал, че Русия стои зад дейностите на лобиста Музин. Защото Русия няма интерес от приближаването на Албания към ЕС", пише Bild.

"(...) Съмнителните машинации все пак се оказаха успешни, въпреки че ЕС предупреди опозицията, че бойкотирането на парламента и вътрешнополитическата дестабилизация могат да застрашат пътя на Албания към ЕС", добавя германският таблоид

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес