Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наследството от четиригодишния мандат на Ципрас

07 юли 2019, 09:00 часа • 9403 прочитания

Алексис Ципрас е най-дълго управлявалият най-млад премиер на Гърция през последните 150 години. След зашеметяващия политически обрат през 2015 г. той намери сили да осъществи изисканите от кредиторите на страната непопулярни мерки за съкращения и строги икономии.

През четирите години управление неговото правителство се стреми да се бори с бедността и предприе някои реформи в областта на правосъдието, с цел доближаване на Гърция до нейните европейски партньори.

В неделя в Гърция предстоят извънредни парламентарни избори. Ето обобщение на основните теми, белязали четиригодишното управление на Ципрас.

Икономически постижения

Лявото правителство на Сириза през 2015 г. взе редица погрешни решения под влиянието на тогавашния финансов министър Янис Варуфакис, довели до злополучна конфронтация с кредиторите.

През последните четири години Сириза рязко повиши данъците, за да формира искания от кредиторите фискален излишък. В същото време популяризира програми за преразпределяне на доходите, за да помогне на бедните при плащането на наемите сметките за електричество и храната в училищата.

Икономиката излезе от рецесията, а безработицата спадна от близо 26%, когато Сириза пое властта, до 18% през тази година.

Сделката за Северна Македония

След икономическите постижения Ципрас се гордее изключително с постигнатия пробив и решаването на 27-годишния спор за името на Македония.

През юни 2018 г. Алексис Ципрас и неговият македонски колега Зоран Заев подписаха трудно договорено споразумение, което добави "Северна" към името на Македония, за да се отличава от граничещата с Гърция провинция.

Подписването на договора доведе до номиниране на двамата лидери за Нобелова награда за мир през 2019 г. Успехът не бе отчетен подобаващо от малката националистическа партия в коалиционното правителство на Ципрас и отслаби влиянието на управляващите в северната част на Гърция.

Граждански съюзи

Ципрас е най-младият министър-председател на Гърция през последните 150 години, обявил се открито за атеист и прилагащ реформи в областта на равните права на гражданите.

Скоро след като поема управлението на страната през 2015 г., Ципрас разшири правата на еднополовите двойки, които живеят заедно. По-късно бяха предоставени и заместващи родителски права.

За първи път се предостави правото на транссексуалните хора да определят избрания от тях пол, който да бъде вписан в официални документи.

Отношенията между църквата и държавата

Ципрас има по-малко успехи в опит да отслаби съществуващите връзки между държавата и силната Гръцка православна църква (ГПЦ).

През ноември той и главата на църквата архиепископ Йеронимос обявиха за изготвен предварителен договор, касаещ промяна в начина на заплащане на духовните лица. Светската власт и църквата ще обсъждат съвместно спорните теми по този въпрос.

Няколко месеца по-късно споразумението отпадна, след като Йеронимос бе отхвърлен от Светия Синод - ръководния орган на Гръцката православна църква.

По-рано Ципрас разгневи ГПЦ с плановете си да промени конституцията, според която гръцката държава да бъде определена като "религиозно неутрална", като същевременно позволи на държавните служители да полагат нерелигиозна клетва. Самият Ципрас е първият гръцки премиер, който при избирането си полага политическа клетва.

Канабис

Правителството на Ципрас легализира през 2017 г. употребата на канабис за медицински цели. Година по-късно решението бе последвано от издаване на лицензии за отглеждане и обработка на медицински канабис.

Трагедии от пожари и наводнения

Разразилият се през юли 2018 г. пожар в Мати, близо до Атина е вероятно едно от най-тежките бедствия през периода на управление на Ципрас. Вследствие на пожара загинаха 102 души. Друго трагично събитие е наводнението в Мандра в покрайнините на столицата, отнело живота на 23-ма човека.

Правителството се опитва частично да прехвърли вината за тези трагедии върху тежките климатични условия и лошото планиране. Въпреки това гражданите са на мнение, че вина за случилото се носят държавните агенции.

------------

Джон Хадулис, Агенция AFP, превод: БГНЕС.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес