Новото коалиционно правителство в Италия, което ще положи клетва днес (1 юни), обещава комбинация от крайнодесни, антиелитарни и евроскептични политики, поставяйки въпроси за това, какво е бъдещето за третата по големина икономика в еврозоната.
Тъй като „Лигата“ и „Движението 5 звезди“ (Д5З) се подготвят да поемат отговорност, агенция France Presse, цитирана от БГНЕС, дава отговорите на пет належащи въпроса.
Може ли Италия да напусне еврото?
Въпреки откритата критика към Европейския съюз от двете партии и присъствието в кабинета на евроскептика Паоло Савона, правителствената програма на Д5З и Лигата не призовава за едностранно напускане на еврозоната. Д5З публично изостави идеята за референдум за еврото и докато Лигата подписа програмата и следователно се ангажира да остане в единната валута, макар в миналото тя да нарича еврото "неуспешен икономически и социален експеримент". В същото време тя предлага реформи, както и евентуален координиран изход заедно с редица други държави в дългосрочен план.
Последните проучвания показват, че 60-70% от италианците се противопоставят на изтеглянето.
Как ще реагират пазарите?
Бурна кампания, неубедителни резултати от изборите, политическа безизходица и страхове от нови избори поставиха пазарите в неясно положение. Перспективата за споразумение между Д5З И Лигата първоначално беше посрещнато с известно облекчение - докато коалицията не разкри правителствената си програма. В отговор на струващите много мерки и евроскептичния тон ключовите финансови показатели сочат намаляване на доверието на инвеститорите в Италия.
Разминаването или разликата в доходността между италианските и германските десетгодишни държавни облигации надхвърли 300 пункта в началото на седмицата, в сравнение със 130 преди три седмици. Въпреки това тя се е увеличила до близо 600 пункта през 2011 г., което помогна Берлускони да бъде изгонен.
Дългосрочно партньорство?
Както Луиджи Ди Майо от Д5З, така и лидерът на Лигата Матео Салвини настояват, че имат намерението да запазят курса си за пълен петгодишен мандат и да изпълняват своята програма. Но техните партии имат мнозинство от само 32 гласа в Камарата на депутатите и те са с почти уязвими в Сената. И те ще трябва да държат под строг контрол своите депутати - особено тези, които гледат на новия съюз със скептицизъм.
Кой наистина ръководи?
Д5З има повече влияние в новата коалиция, след като спечели почти 33% на изборите през март, в сравнение със 17% на Лигата. Салвини обаче е изгряваща звезда, която тежи на позицията си и твърди, че представлява 37 процента от тези, които са гласували за дясната коалиция, в която е участвал в кампанията.
Междувременно влиянието на основателя на Д5З Бепе Грило, един открит бивш комедиант, все още е голямо в партията на Ди Майо. Въпросителният знак виси също над съдбата на очарователния бивш премиер Силвио Берлускони. Част от десния алианс със Салвини Берлускони неохотно даде зелена светлина на Лигата и на Д5З да сключат сделка без неговата партия "Форца Италия".
Но застаряващият медиен магнат не одобрява новата правителствена програма. След като неотдавнашното съдебно решение отмени забраната му да заема обществена длъжност, той отново би могъл да окаже влияние и обеща "разумна и критична опозиция".
Какво може да направи президентът?
Отказът на президента Серджо Матарела да приеме Савона като министър на икономиката принуди коалицията да назначи екип, който може да предложи по-голяма увереност в Брюксел. Избран от ляво-центристкия парламент, Матарела посочи, че не само има правомощието да налага вето на министри, но и може да отхвърли всеки закон, считан за финансово нежизнеспособен.
Той е и гарант на международните ангажименти на Италия и възнамерява да следи внимателно каквито и да било стъпки за промяна на ролята на Италия на световната сцена, особено предвид коварните коментари на Салвини към ЕС и похвалите за руския президент Владимир Путин.