Ефективна система за проследяване и за предотвратяване на втори пик на коронавирус не само ще спаси човешки животи, но и може да намали броя на работните часове, загубени заради заболяване с до 50%, сочи голямо глобално проучване, цитирано от британския вестник The Guardian.
Международната организация на труда (MOT) заяви, че ефективното тестване и проследяване на инфектираните е от съществено значение, ако работодателите искат служителите да се върнат на работа и да останат здрави, предава агенция Фокус.
МОТ, която е част от Организацията на обединените нации, базирана в Женева, заяви, че може да намали загубите от работен час от около 14% в страните, които създават слаби системи за тестване и проследяване, до 7% в страни с „най-голям интензитет на тестване и проследяване“.
В деня преди Англия да въведе схема за тестване и проследяване за предотвратяване на втори пик на вируса, МОТ заяви, че е необходима ефективна система или работодателите и работниците ще пропуснат голяма част от ползата от завръщането на работа.
Ако работниците остават небрежни за заплахите за здравето при завръщането на работа, това ще остави много уязвими хора изключени и изложени на заплахата от съкращения.
„Създаването на условия за възстановяване на трудовия процес, гарантирайки справедливост и устойчивост, означава да осигурим на хората и предприятията да заработят отново възможно най-бързо, в безопасни условия. Тестването и проследяването могат да бъдат важна част от пакета от политики, ако искаме да се борим със страха, да намалим риска и да накараме бързо да се раздвижат отново нашите икономики и общества“, каза генералният директор на МОТ Гай Райдър.
Според МОТ "системата за тестване и проследяване намалява зависимостта от строги мерки за ограничаване; насърчава общественото доверие и по този начин насърчава потреблението и подкрепя заетостта и помага да се сведат до минимум експлоатационните смущения на работното място."
От организацията добавят още, че "тестването и проследяването само по себе си може да създаде нови работни места, дори и временни, които могат да бъдат насочени към младежи и други приоритетни групи.“
Страните с ефективна програма за тестване и проследяване, като Южна Корея, са склонни да имат по-малка продължителност и строгост на мерките за блокиране, което намалява икономическата цена на тези мерки, се казва в проучването.
Коронавирусът погуби 500 000 работни места в Италия