Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Московский Комсомолец": Путин прости на България 800 млн. евро загуби от "Южен поток"

31 май 2018, 15:00 часа • 11267 прочитания

Руският президент Владимир Путин прости на българския премиер Бойко Борисов 800 милиона евро, загубени от Русия заради провала на проекта „Южен поток“. На преговорите им в Кремъл е решено България да участва в новия газов проект, който Москва осъществява съвместно с Анкара. Второто разклонение на „Турски поток“ ще премине през България, което ще позволи на Кремъл да се отблагодари на Сърбия и Унгария, които са били редом дори в трудните времена, коментира изданието „Московский Комсомолец“, цитирано от агенция "Фокус".

От последната среща на руските и българските лидери изминаха осем години. През това време много неща се промениха - и самият Бойко Борисов, и Владимир Путин, и руско-българските отношения, усложнени от натиска от страна на САЩ, да не говорим за кученцето каракачанска овчарка, която бе подарена на Путин в София. Пухкавото пале се е превърнало в голямо куче пазач.

И само темата на преговорите остана същата: както преди 8 години, лидерите на Русия и България се срещнаха, за да обсъдят сътрудничеството в газовия сектор, за което се появиха атрактивни перспективи.

В началото на разговорите Владимир Путин не пропусна да напомни, че отношенията с България през последните години не се развиват по най-добрия начин - дълго време не е имало контакти. Путин заяви на Борисов, че очаква да се възобнови сътрудничеството, което отговаря на интересите на двете страни. „Русия винаги е имала съответното влияние в нашия регион. Ние сме готови да обсъдим всички аспекти на нашите отношения“, се съгласи премиерът.

Подобни помирителни изявления на лидерите на двете страни бяха предизвикани от новата ситуация на газовия пазар. Турция изгражда второто разклонение на газопровода „Турски поток“ на нейна територия.

След 2014-2015 г., разгневена от провала на „Южен поток“ в България, Русия имаше склонност да си сътрудничи с Гърция и Италия. Но този маршрут би изключил от списъка на транзитните държави верни съюзници на Москва като Сърбия и Унгария, които също искаха да получат гаранции за доставките на газ и възможността да развият собствена инфраструктура за транспортиране на газ.

Следователно, когато страстите се понижиха, Кремъл реши да се върне към предишната версия на проекта, която предвижда участието на България, коментира още руското издание.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес