Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Московски кореспондент на френски вестник "Монд" анализира "Богатата Русия и бедните руснаци"

14 октомври 2021, 11:21 часа • 2952 прочитания

Московският кореспондент на френския вестник „Монд“ Бенуа Виткин написа статията „Богата Русия, бедни руснаци“.

Той констатира, че през всичките 20 години от престоя на Владимир Путин на върха на властта, бюджетните приходи растат, външният дълг сега възлиза на завидни 18% от БВП, финансовите резерви - 618 милиарда долара, или два и половина годишни бюджети.

Междувременно доходите на руснаците постоянно намаляват от 2014 г. В началото на 2021 г. 13,1% от населението на страната е живяло под прага на бедността - въпреки факта, че това ниво е законово определено ниско - то е само 11 700 рубли на месец. Според Росстат 62% от руснаците имат достатъчно приходи само за храна и облекло. Две трети от руснаците нямат никакви спестявания, пише кореспондентът на „Монд“, позовавайки се на анкети на Центъра Левада.

Защо държавата не помага на нуждаещите се руснаци?

„Страхът от утрешния ден и идеята, че всичко може да се срине, са дълбоко вкоренени в елитите, възникнали през 90-те години, цитира вестник Игор Николаев от консултантската компания ФБК.„ Те са обсебени от макроикономическата стабилност и покачващите се резултати, но в отсъствие на реално икономическо развитие, тази стабилност е измамна. "

Либералният политически анализатор Фьодор Крашенинников, който през юли смяташе, че е най-добре да напусне страната, обяснява нежеланието да се помага на съгражданите по следния начин: „Според управляващия елит парите от резерва са негови, не народни пари. Те смятат, че е необходимо те да се използват за сериозни неща, за Сирия, за Либия, а не за подкрепа на хората или предприемачи, които все още се считат за подозрителни. "

Напоследък Кремъл започна да практикува само точкови плащания, например на пенсионери и военни преди изборите .

Между другото, "последните останали представители на либералната прослойка на върха на държавата вече не изпълняват робята на пазители на бюджетния храм. Вместо да се радват на добрите макроикономически показатели, министърът на финансите Антон Силуанов или шефът на Централната банка Елвира Набиулина са открито притеснени от социалните рискове, причинени от инфлацията и по-ниския жизнен стандарт", завършва кореспондентът на“Монд“.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес