На тази дата, преди 10 години избухна въоръжен конфликт между Русия и Грузия, в който руската армия бързо наложи волята си и след който Кремъл призна независимостта на грузинските провинции Абхазия и Южна Осетия. В интервю за "Новая газета" бившият грузински президент Михаил Саакшвили разказва подробно за събитията от август 2008 година.
"Главната мишена в тази война бях аз. Когато Кондолиза Райс (бел. ред. - тогавашният държавен секретар на САЩ) се обади на Лавров той каза, че има само два варианта: пълното разрушаване на Грузия или оттеглянето на Сакашвили. Руснаците нарочно не се целиха в летището, за да мога да взема самолета и да си тръгна. Американците не очакваха, че след края на Студената война Русия ще нападне. Но именно те не позволиха на Путин да стигне в Тбилиси, когато разбраха как може да свърши всичко", спомня си бившият грузински президент.
Той споделя, че ненавижда войната, "но тогава имаше само два изхода: да се предадем или да се бием. Масово загиваха войници. Смъртта на всеки един от тях приемам като лична трагедия. Усещам цялата отговорност за събитията."
"Ако не бяхме нарушили режима за прекратяването на огъня, то осетинските формирования бързо щях да се окажат в Тбилиси. Правителството щеше да падне и светът нямаше и да трепне, не осъзнавайки какво се случва. Представете си, че бях отишъл на Олимпиадата в Пекин, а през това време завземат президентския дворец. Нямаше да има къде да се върна!", допълва Саакашвили за събитията от август 2008 година (бел. ред. - широкоразпространената версия от руска страна е, че Грузия проявява агресия чрез нарочна операция с армията си срещу столицата на Южна Абхазия Цхинвали).
По думите му Южна Осетия никога не е представлявала интерес за Русия: "Веднъж Путин ми каза, че дори не е чувал за тази територия. Като проект тя възниква след краха в Аджария – това е единственият случай, когато някой взима територия под носа му. След това той ми каза по телефона: „Повече няма да получите никакви подаръци."
"10 години по-късно не е ясно кой победи. Това е развиваща се ситуация. През 2008 година Русия не спечели нищо, освен няколко десетки грузински села. Те не можаха да постигнат смяна на правителството, но частично го постигнаха през 2012 година с помощта на руския олигарх Иванишвили. Но Грузия продължава да се придвижва към евроатлантическата интеграция - затова мисля, че Путин не постигна 2/3 от целите си в Грузия", категоричен е политикът.
Той е убеден, че на битово ниво никога не е имало антируски настроения, но грузинците не са забравили нападението. Ако грузинците ви се усмихнат, това не значи, не не помнят нищо, те просто могат да са много вежливи, завършва Саакашвили.