Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Меркел отива при Путин - ще спечели ли Русия от обстановката в Близкия изток?

07 януари 2020, 07:30 часа • 3345 прочитания

Защо германският канцлер Ангела Меркел идва в Москва след само няколко дни (бел. ред. - на 11 януари) - посещение, което беше организирано "набързо"? Този въпрос поставя в свой материал руският вестник "Московский Комсомолец", пише Агенция "Фокус".

Според информацията, официално Меркел трябва да обсъди с Владимир Путин случващото се в Близкия изток и Украйна. Освен това обаче на дневен ред са и "редица двустранни въпроси". Какво значи това?

Последният път президентът на Руската федерация и германският канцлер се срещнаха лице в лице през август миналата година в Берлин. Сега Меркел идва при Путин само месец след срещата на "Нормандската четворка", на която на 9 декември ръководителите на Русия, Украйна, Германия и Франция се срещнаха, за да разрешат конфликта в Донбас. Единственото по-отчетливо нещо, което се случи на тази среща, беше споразумението за прекратяване на военните действия в Донбас.

Докато Украйна протака, подходите за постигане на споразумение в Донбас ще бъдат обсъдени от Меркел и Путин. Друга международна тема ще бъде ситуацията в Близкия изток - в Сирия, Ирак, Иран и Либия. Както международните, така и двустранните въпроси на преговорите между лидерите на Русия и Германия ще бъдат обединени от лайтмотива на европейската съпротива срещу американските действия, заяви Алексей Мухин, директор на Центъра за политическа информация.

"Що се отнася до Украйна, дискусията по време на преговорите между Меркел и Путин най-вероятно ще продължи по-нататъшната принуда на украинското ръководство за постигане на мир в Донбас. В условията на острата криза в Близкия изток европейските власти не могат да допуснат въоръжен конфликт в самия център на Европа. Ето защо Европейският съюз заедно с Русия трябва да неутрализира влиянието на разрушителните действия на САЩ върху европейската политика, защото САЩ финансират гражданската война и въоръжения конфликт", каза политологът.

Руско-германският дневен ред ще бъде посветен основно на забавилия се проект "Северен поток 2", прогнозира Мухин. Европейците са заинтересовани от пускането на газопровода, но срещу него са въведени американски санкции.

"Мисля, че Меркел и Путин ще разработят тактики за реагиране на американските санкции. Тези действия, от една страна, трябва да потиснат влиянието на санкциите, а от друга, да създадат система, която да работи активно за защита на руските и германските компании от американско влияние", смята Мухин.

Европейският отговор на САЩ може да бъде ограничаването на действията на американските енергийни компании на европейска територия, включително Европейския съюз и Русия. "Малко вероятно е това да бъде под формата на санкции или контрасанкции. Вероятно САЩ ще трябва да се сблъскат със скрито координирано взаимодействие между руски и германски компании", описа политологът посоката на преговорите според него.

Докъде стигнаха нещата със "Северен поток 2" - припомнете си ТУК!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес