Призивът на турския президент Реджеп Ердоган към хората от турски произход в Германия да не гласуват за никоя от големите партии в страната (християндемократи, социалдемократи и зелени) може да се окаже в плюс за Християндемократичния съюз на настоящия германски канцлер Ангела Меркел. Това пише в свой анализ сайтът Politico.
"Истина е, че германците от турски произход като цяло гласуват за леви партии, макар че през последните години като че ли изразеността на тези предпочитания понамаля", коментира германският депутат Нилс Анен, който е говорител на социалдемократите в Бундестага по въпросите на външната политика. Той все пак изрази увереност, че не всеки етнически турчин с право на глас в изборите за Бундестаг ще последва призива на Ердоган.
През десетилетията Социалдемократическата партия в Германия си извоюва статут на защитник на правата на работническата класа, към която се числят турските гастарбайтери. "Хелмут Шьон все още е считан за Бащата на турците в Германия", твърди Юмит Каракаш, директор на политическия институт Data 4U. На изборите през 2013 година 2/3 от гласувалите турци дават гласа си за социалдемократите. За християндемократите гласуват само 7% от германските граждани с етнически турски произход.
В Германия право на глас имат 61,5 млн. души, като на този фон 1,2 млн. етнически турци, които могат да гласуват, не изглеждат много. Но предвид политическата картина в Германия, "турският глас" може да определи формата на бъдещата управляваща коалиция, смята Politico. Засега социологическите проучвания сочат твърда и убедителна победа на Меркел, но положението на сегашните ѝ коалиционни партньори е по-деликатно и за тях всяка десета от процента може да е важна.
Според проучване на INSA и Bild, обявено на 16 август, крайнодясната "Алтернатива на Германия" събира 10% подкрепа, а Зелените падат до 7%. Християндемократите държат доверие от 37%, а социалдемократите са втори – с 25%.